Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8222
  • Euro 10.3206
  • GR ALTIN 496.17
  • ÇEYREK 814.02

Sayıştay raporu ortaya çıkardı; Filipinler Türkiye'ye ceza kesmiş!

Sayıştay’ın MKE Denetim Raporunda, Filipinler’in zamanında teslim edilmeyen mühimmatlar nedeniyle Türkiye’ye para cezası kestiği ifade edildi. Raporda, milyonlarca liralık tesislerin atıl kaldığı ve makinalı tüfek projesinin de dokuz yılda tamamlanamadığı belirtildi.

Sayıştay raporu ortaya çıkardı; Filipinler Türkiye'ye ceza kesmiş!
  • 03 Ocak 2021, Pazar 13:47

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda çarpıcı tespitler yer aldı.

Raporda, Filipinler’in MKE’ye kestiği para cezalarından atıl kalan milyonlar liralık tesislere kadar birçok tespite yer verilerek kamunun kaynaklarının nasıl hoyratça harcandığı gözler önüne serildi.

Sayıştay’ın denetim raporunda, MKE’nin Filipinler Savunma Bakanlığı’na yaptığı mühimmat satışlarında, malların zamanında teslim edilmemesi nedeniyle gecikme cezaları ödemek zorunda kalındığı belirtildi.

Raporda, “2014-2015 yıllarında Filipinler Savunma Bakanlığına muhtelif mühimmat satışına ilişkin toplam 7 milyon 376 bin Dolar tutarlı beş ayrı sözleşme imzalanmıştır. Siparişlerin üretimi için gerekli tapaların MKE tarafından üretilmediği ve siparişin zamanında teslim edilemediği ve sözleşme hükümleri gereği gecikme cezası uygulandığı anlaşılmıştır. Söz konusu gecikme cezası, 2019 yılı hesaplarına zarar olarak yansıtılmıştır” denildi.

TÜFEK PROJESİ 9 YILDA TAMAMLANAMAMIŞ

Birgün'ün haberine göre; Sayıştay denetçileri, “Modern Makineli Tüfek Projesi”nin de tamamlanamadığını ortaya çıkardı.

Denetim raporunda, “MKE ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında sözleşme imzalandığından bu yana 9 yıl geçmesine rağmen, Modern Makineli Tüfek (MMT) Projesi’nin tasarım ve geliştirme döneminin (Dönem-1) tamamlanamadığı görülmüştür” denildi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık