Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.5109
  • Euro 18.2623
  • GR ALTIN 990
  • ÇEYREK 1629.4

Şaka değil soykırım

Doğu Türkistanlılar, 1 Nisan’da ‘Şaka Değil Soykırım’ başlığı altında çeşitli etkinlikler düzenleyerek toplama kamplarının kapatılması için çağrıda bulunuyor.

Şaka değil soykırım
  • 01 Nisan 2021, Perşembe 12:49

Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği zulümlerin önüne geçilebilmesi amacıyla Uygurlar tarafından yeni bir çalışma başlatıldı.

‘Şaka Günü’ olarak ifade edilen 1 Nisan tarihinde çeşitli faaliyetlerde bulunma kararı alan Uygurlar, ‘Şaka Değil Soykırım’ başlığı altında seslerini dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Milligazete'de yer alan habere göre; Konuya dair Doğu Türkistan Platformu tarafından bir çağrı mektubu yayınlanırken, “İnsan haklarına saygılı ve duyarlı paydaşlarımızı, hem sosyal medya üzerinden, hem de eylemlerimizde aynı duyarlılıkla etkinliklerimize katılmaya, bireysel olarak bile olsa bugüne has bir çalışma yapmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

DOĞU TÜRKİSTANLILARIN ÇAĞRILARI

Doğu Türkistan’daki toplama kampları kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılmalı, bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir. BM, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı ya İslam ülkelerini bu zulme karşı mobilize etmeli ya da kendini lağvetmelidir. Zira İİT’nin mevcut tutumu Çin’i daha da cesaretlendirmektedir. Türkiye bu zulmün bitirilmesi için öncü olmalıdır. Çin bu zulmü sonlandırıncaya kadar tüm dünya halkları Çin mallarını boykot etmelidir.

TÜRKİYE ZULMÜN BİTİRİLMESİ İÇİN ÖNCÜ OLMALI

Doğu Türkistan Platformu tarafından ‘Şaka Değil Soykırım’ başlığıyla yayınlanan açıklamada önemli ifadeler kullanıldı.

3 ila 8 milyon Doğu Türkistanlının toplama kamplarında soykırıma maruz bırakıldığı ifade edilen açıklamada, “Bu insanlarla aynı gökyüzünün paylaşmak ve onların acı ve ıstıraplarına, yürek yangınlarına, kalp kırıklıklarına uzaktan da olsa şahitlik etmek, bizleri yaşadığımız çağın adaletten uzak düzeninde insanlığımızdan utandırıyor. Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı!” denildi. Öte yandan söz konusu açıklamada Doğu Türkistanlıların maruz kaldığı zulmün durdurulması noktasında birtakım çağrılarda bulunuldu.

 


yukarı çık