Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 12.369
  • Euro 14.0093
  • GR ALTIN 713.05
  • ÇEYREK 1172.1

Şaka değil soykırım: 200 STK'dan Doğu Türkistan çıkışı!

Doğu Türkistan Platformu tüm Türkiye’de eşzamanlı basın açıklamaları gerçekleştirdi. 200’den fazla STK’nın destek verdiği açıklamalarda, toplama kamplarının kapatılması çağrısı yapıldı.

Şaka değil soykırım: 200 STK'dan Doğu Türkistan çıkışı!
  • 02 Nisan 2021, Cuma 14:03

Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de eşzamanlı basın açıklamaları gerçekleştirdi. 34 ülkeden 200’den fazla STK’nın destek verdiği açıklamalarda, toplama kamplarının kapatılması çağrısı yapıldı.

1 Nisan 2017 tarihinden itibaren Çin yönetimi Doğu Türkistan’da sistematik gözaltılara başladı. 2014 tarihinden itibaren devasa arazilere kurulan kamplar, II. Dünya Savaşı Nazi kamplarının günümüz uygulamasından farklı değil.

Doğu Türkistan’da yaşanan bu zulümleri tüm dünyaya duyurmak için aralarında İHH İnsani Yardım Vakfı, AGD, Yedi Hilal, Cihannuma, Özgür-DER, Hukukçular Derneği, İletişim Platformu, AKDAV, ÖNDER, UMHD, Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği gibi kuruluşların ve çok sayıda STK’nın da bulunduğu Doğu Türkistan Platformu, etkinlikler düzenlemeye başladı.

Platform, dünyada “şaka günü” olarak farklı bir biçimde hatırlanan 1 Nisan’da “Şaka Değil Soykırım” başlığı altında tüm dünyaya toplama kamplarının kapatılması için çağrıda bulundu.

AKP iktidarının Çin'in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yaptığı zulüm için neden ses vermediği ortaya çıktı. AKP iktidarının Çin'in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yaptığı zulüm için neden ses vermediği ortaya çıktı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık