Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4253
  • Euro 8.9966
  • GR ALTIN 445.75
  • ÇEYREK 732.15

Sağlık çalışanlarına alkış var para yok!

Sağlık personeline ödül olarak verilecek ek ödeme Maliye ile YÖK arasındaki bürokrasiye takıldı. Üniversitelerde çalışan sağlık personeli ödülü alamadı. Üniversite hastanelerinde de 33 bin 599 hekim görev yapıyor.

Sağlık çalışanlarına alkış var para yok!
  • 24 Nisan 2020, Cuma 14:16

Koronavirüs salgınına yakalanan hastalarla gece gündüz ilgilenerek gösterdikleri büyük fedakarlığın bir karşılığı olarak tüm sağlık çalışanlarına ödenmesine karar verilen yüzde 100 oranındaki ek ödeme Maliye ile YÖK arasındaki bürokrasiye takıldı.

Bulundukları görev, kıdem ve uzmanlığa göre ayda 600 lira ile 14 bin lira arasında değişen döner sermaye ek ödemelerinin üniversitelerde çalışan sağlık personelinin hesabına yatırılamadığı bildirildi.

Sözcü'de yer alan habere göre; Ödemelerin Maliye ile Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) arasında yaşanan bürokratik sürecin tamamlanamamasından kaynaklandığı ifade ediliyor.

Koronavirüs hastalarıyla sürekli temas içinde oldukları halde koronavirüs kliniği dışında sayıldıkları için ek ödemeleri yüzde 100’den yüzde 55’e düşürülen sağlık personeli de tepki gösterdi.

ÜÇ AYLIK BİR DÖNEM İÇİN

Toplumdan gelen talepler üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına performansa bakılmaksızın 3 ay süreyle döner sermaye ek ödemelerinin yüzde 100 oranında tavandan ödeneceği bilgisini vermişti.

Buna göre, hastanelerin döner sermayelerinde yeterli para olmasa da gerekli kaynak bütçeden aktarılacaktı.

Sözcü’nün edindiği bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde çalışan sağlık personelinin hesabına geçen hafta ek ödemeler yatırıldı. Ancak üniversitelere para gönderilemeyince üniversite hastanelerindeki personel bu ödemeden mahrum kaldı.

Bazı üniversite yönetimlerinin insiyatif alıp ödenek gelmeden kısmi ödeme yaptığı da ifade edildi. Ödemelerin teknik ayrıntıları konusunda YÖK ile bakanlık arasında bürokratik sorunlar yaşandığı, sorunların giderilmesinin ardından ödemelerin yapılabileceği belirtildi.

Bilgi veren kaynaklar, üniversitelerin ek ödemelere ilişkin plan çalışmalarını tamamlayamadığını, Maliye’nin parayı göndermesinin ardından bir süre de üniversitelerden kaynaklı gecikme yaşanabileceğini ifade etti.

Sağlık çalışanları ise üniversitelere üvey evlat muamelesi yapılmasından rahatsız olduklarını belirtti. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 101 bin 116, üniversite hastanelerinde de 33 bin 599 hekim görev yapıyor.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık