Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4642
  • Euro 9.024
  • GR ALTIN 438.14
  • ÇEYREK 718.81

Sağlık Bakanı Fahretin Koca, 32 kişinin korona olduğu olayın detaylarını paylaştı: İbret alınacak olay

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ordu'da bir düğünde aynı makyaj malzemesini kullanan 32 kişiye corona virüs bulaşması olayının detaylarını paylaştı. Paylaşımında "Bir kişinin kurallara uymaması sonucu 32 vaka sayısına ve karantinaya yol açmasının hikayesidir" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahretin Koca, 32 kişinin korona olduğu olayın detaylarını paylaştı: İbret alınacak olay
  • 23 Ağustos 2020, Pazar 13:54

Sözcü gazetesinden İsmail Akduman'ın haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ordu’nun Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi’nde bir düğünde yaşanan olayı örnek vererek vatandaşları uyardı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, “Özetini okuyacağınız olay, belirtileri olan bir kişinin kurallara uymaması sonucu 32 vaka sayısına ve karantinaya yol açmasının hikayesidir. İyi haberle gündem olalım. Her yakınlık mutlu sonla bitmiyor” yazarak kendisine gönderilen ve olayın detaylarının anlatıldığı bilgi notunu paylaştı.

BİR KİŞİ 32 KİŞİYE VİRÜSÜ NASIL BULAŞTIRDI?

Bakan Koca’nın paylaştığı bilgi notunda Ordu’daki olayın bulaş ve karantina süreci şöyle anlatıldı:

* İki aile düğün için İstanbul’dan birlikte hareket etmiş. Seyahat sırasında belirtileri olan, daha sonra da pozitif olduğu tespit edilen kişi yolculuk esnasında bir araçtan diğerine geçmiş. Böylece iki araçtakiler de temaslı olmuş.

* Düğün hazırlıklarında kendisinin makyaj malzemeleri başka hanımlar tarafından kullanılmış. İki gün süren, kurallara uyulmayan yemekli oyunlu düğünde bulaş hızlıca gelişmiştir.

* Filyasyon ekiplerimiz, ilk vakadan sonra 13 kişiye tanı koymuş, 65 yakın temaslı tespit edilmiştir. Kınanın ve düğünün yapıldığı bölge karantinaya alınmıştır.

* Karantina süreci içinde düğün kaynaklı toplam vaka sayısı 32’ye ulaşmıştır. Son vakaya takiben 14 gün içinde yeni bir vaka tespit edilmemesi üzerine bölgede karantinanın kaldırıldığı belirtildi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık