Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8736
  • Euro 10.4799
  • GR ALTIN 499.04
  • ÇEYREK 819.47

Sadettin Tantan: Hukukun olmadığı yerde mafya olur!

Türkiye'de mafya-siyasetçi ilişkilerinin yanı sıra PKK-siyasetçi ilişkilerinin de olduğuna dikkat çeken Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan,"Yaşananlar, Türkiye'nin kendi kendini temizleme sürecinin başladığının işareti" dedi.

Sadettin Tantan: Hukukun olmadığı yerde mafya olur!
  • 21 Mayıs 2021, Cuma 15:15

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan Yeniçağ'dan Fatih Erboz'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adıyla oluşturulan "tek kişilik yönetim" nedeniyle iktidar partisinin bundan sonra yaşanan olaylar karşısında adım atmasının zor olduğunu kaydeden Saadettin Tantan şöyle konuştu:

KAVGA VE ÇATIŞMA BAŞLADI

"Bugünkü iktidar sahiplerinin yolsuzlukla mücadele etmesinin artık zor olduğu ortaya çıktı. İllegal ve legal nitelikteki örgütlü suçların derebeyleri arasında bir kavga ve çatışma başladı. Burada tüm yerel ve genel anlamdaki siyasetçiler elde ettikleri kazanımları kaybetmek istemiyor. Statülerini ve güçlerini kaybetmek istemiyorlar. Bu da hukuk devletini yıpratıyor. Devletin kurumsal alt yapıları çökertilmiş durumda. 

ÇÖZÜM SÜRECİ

Muhalefet partisi genel başkanları yaşananların halka anlatılmasında daha etkin rol üstlenmeli. Gerçekleri daha yüksek sesle dillendirmeli. AKP'nin yer altındaki durumu yeni bir durum değil. Bugün sadece Türkiye'nin tartıştığı mafya yapılarının yanı sıra PKK mafyası da var. PKK mafyasının anlatılması gerekir. Ermenistan'da Ermeni milislerinin topluma anlatılması gerekiyor. ASALA'nın orada görev aldığını söylemek gerekir. Çözüm sürecinin arkasındaki akıl kimin aklı? Bütün bunların tek tek ve yüksek sesle millete anlatılması gerekiyor" 

"BAŞKA ÇARE YOK"

Türkiye'nin devlet geleneklerinin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle işlemez hale getirildiğini anlatan Sadettin Tantan  "Yasama, yürütme, Yargı tek kişinin ağzının içine bakıyor. Erkler tamamıyla cumhurbaşkanına bağlı. TBMM görmezden geliniyor. İktidar ihtiyacı olduğu zaman kullanıyor. TBMM'nin araştırma ve soruşturma yapmasına izin vermiyor. Yani iktidar kendi koyduğu kuralları hiçe sayar bir tavır içinde. Böyle bir durumda denetim olmuyor. Denetimin olmadığı yerde keyfilik ve hukuksuzluk hakim olur. Mafya da ortaya çıkar. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değil. Türkiye mecburen kendi kendini yıkayacak ve temizleyecek başka çaresi yok. Bu şaibelerle ülke ne kalkınabilir, ne güven sağlayabilir, uluslararası alanda itibarsız ülke konumuna gelir." diye konuştu. 

ERKEN SEÇİM 

Erken genel seçim tartışmalarını da değerlendiren Sadettin Tantan "Her ne kadar erken seçimi muhalefet istiyor gibi görünse de muhalefet üzerinden iktidar sahipleri istiyor. Erken seçimde yüzde 30 bandında olan AKP seçim sürecinde devletin bütün olanaklarını kullanarak TBMM'de fazla sayıda milletvekili alabilir. Bunu AKP daha önce belediye başkanlığı seçimlerinde belediye meclislerinde yaptı. Böyle bir deneyim var" ifadesini kullandı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık