Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Saadet'ten iktidara 'Ayasofya' çağrısı!

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya’dan iktidara çağrı bulunarak "Yirmi yıldır iktidardasınız, yapacaksanız yapın.Ayasofya adımı atın desteklemeye hazırız" dedi.

Saadet'ten iktidara 'Ayasofya' çağrısı!
  • 09 Haziran 2020, Salı 22:49

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaya, “Bırakın 2023’ü, bırakın 2053’ü, bırakın 2071’i, siz daha yarınınızı göremiyorsunuz” dedi.

KONUŞMA DEĞİL, İCRAAT ZAMANI

“Emin olun ki halk artık iktidardan Ayasofya’yı konuşmasını değil, atacağı adımı bekliyor. Gerekli siyasal çoğunluğu da var. İktidara tavsiyemiz; Ayasofya’yı bir polemik konusu yapmayın, siyasi rantlarınıza alet etmeyin. Bir adım atacaksanız başta Saadet Partisi olarak size en büyük desteği vermeye hazırız.”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, düzenlediği basın toplantısıyla gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İktidarın ekonomik sıkıntıları çözemediğini altını çizen Kaya, “İktidar suni gündemlerle ‘Ben bir gün daha siyasi ömrümü nasıl uzatırım?’ hesabını yapıyor. Suni gündemlerle gerçekleri gizlemeye çalışsa da millet artık problemleri bu iktidarın çözemeyeceğini görüyor. Bunu gören iktidar ise önce 2023 diye bir hedef ortaya koydu. 2023 yaklaşmaya başlayınca 2071 hedefleri demeye başladı. Sonra 2071 hedefinin de çok uzak olduğu ve gerçekleşmeyeceği anlaşılınca Cumhurbaşkanı birkaç gün önce ortasını bulmak için 2053 Türkiye’sini zikretmeye başladı. Saadet Partisi olarak biz iktidara açık bir çağrıda bulunuyoruz; bırakın 2023’ü, bırakın 2053’ü, bırakın 2071’i, siz daha yarınınızı göremiyorsunuz. Sağlık Bakanınıza sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını açıklattırıyorsunuz, öğleden sonra İçişleri Bakanınız sokağa çıkma yasağı olduğunu açıklıyor. Akşam da Cumhurbaşkanı çıkıyor; ‘Gönlüm rıza göstermiyor’ diyerek sokağa çıkma yasağını iptal ediyor” dedi.

SEÇİM KANUNU İLE İLGİLİ RAPORLARI KAMUOYUYLA PAYLAŞMIŞTIK

İktidarın siyasi parti ve seçim kanununda yapmak istediği değişikliklere de değinen Kaya, şöyle devam etti: “Bu suni gündemlerin tek bir amacı var. Gitgide bozulan ekonomik verileri halkın konuşmaması. Yaklaşık 20 yıla varan bir AK Parti iktidarında yap-bozlarla yeterince seçim yasasıyla oynandı. Bundan iki yıl önce iktidar partisinin seçim yasası ile ilgili bir takım hazırlıkları vardı. Sn. Genel Başkanımız Saadet Partisi olarak hazırladığımız raporla ilgili siyasi partileri ziyaret etti. Bu ziyaretler kapsamında Sn. Cumhurbaşkanı’nı da ziyaret ederek, seçim yasası ile ilgili yapılacak değişikliklerle ilgili raporumuzu sunduk. ‘Gelin bu yüzde 10 seçim barajını kaldıralım, temsilde adaleti sağlayalım. Meclis’i daha da güçlü hale getirelim. Denge denetleme sistemini kuralım. Yine siyasi partilerin Hazine yardımı ile ilgili bir kısım adımlar atalım.’ gibi birtakım tekliflerde bulunduk.”

SADECE CEZALANDIRMAK İÇİN GÖZALTINA ALMAYIN

Kaya, dün gözaltına alınan gazetecilere ilişkin de, “Türkiye’yi tekrar hukuki bir gündeme doğru taşıyın ve normal bir tebligatla davet edebileceğiniz insanları sabah saatlerinde bir gözdağı vermek, onları sindirmek, onları yıldırmak için alelacele gözaltına alma uygulamalarından vazgeçin ve ceza kovuşturmasıyla ilgili tedbirleri orantılı ve ihtiyaca göre alın. Eğer bu insanların gerçekten dört gün gözaltında kalmasını gerektirecek bir suç iddiası söz konusuysa kamuoyunu tatmin edecek bir düşünce ortaya koyun. Eğer böyle bir şey yoksa siz sadece bu insanları cezalandırmak için gözaltı sürelerini lütfen dört gün uzatmayın” dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ SAADET PARTİSİ’DİR

Sorunların biriktiğini ve çıkış yolunun da Saadet Partisi olduğunu kaydeden Bülent Kaya, “Önümüzdeki süreçte artık çare ve çözüm yeri Saadet Partisi’dir. Raporlarımızı ve çözüm önerilerimizi de kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle milletimize iktidarın kendilerini sokmak istediği bu umutsuz atmosfere teslim olmamalarını, Saadet Partisi’ne güvenmelerini ve Saadet Partisi’ne her platformda kendi sorunlarının sözcüsü olmaya ve kendi sorunlarına çözüm önerileri getiren yapıcı bir parti olmaya devam edeceğini tekraren ifade ediyorum” diye konuştu.

GÜNEY KIBRIS’TA YAŞANANLARI LANETLİYORUZ

Güney Kıbrıs’ta kendini bilmezlerin bir camiye yönelik provokasyon kokan girişimlerine de sert bir dille karşılık veren Kaya, “Öncelikle Güney Kıbrıs’ta meydana gelen bu hadiseyi hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak hem İslam dininin mensupları olarak lanetliyoruz. Böyle bir şeyin kabul edilebilir olması söz konusu değil” diye eleştirdi.

İŞLETMELERE YOĞUNLAŞMAK GEREK

Asgari ücretin artırılmasına yönelik tartışmalara ilişkin ise Kaya, açlık değil yoksulluk sınırının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Kaya, “Asgari ücrete bakışımız belli. Asgari ücrette açlık sınırı değil, yoksulluk sınırı baz alınsın istiyoruz. Muhalefet asgari ücreti gündeme getiriyor ama korona sürecinden etkilenen işletmeler işçi çalıştırabiliyor mu? Bu işsizlik rakamlarının daha da artacağı öngörülüyor. İşini, aşını kaybedenler için biz nasıl istihdam alanları oluşturabiliriz? Bunlar bir işe başlayana kadar hane halkının gelirini nasıl sağlayabiliriz? Bunun üzerine yoğunlaşmak lazım” açıklamasında bulundu.

SEÇİM KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ AYAKLARINA DOLANIR

Kaya, seçim kanunlarında yapılacak olan değişikliklere ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, “Seçim kanunlarında milli iradenin olabildiğince Meclis’te temsiline olanak vermek gerekiyor. Hükümet şu an bir koalisyon hükümeti. Seçim yasalarında yapılacak her değişim iktidar partisi olan AK Parti’yi ve MHP’yi memnun edecek bir seçim sistemi olmak zorunda. Dar ve daraltılmış bölge sistemleri oy oranı yüksek olan partileri etkileyebilir. Ancak milletin unutmaması gereken bir şey var ki; AK Parti’nin getireceği her seçim kanununda MHP’den onay alması gerekiyor. Dar ve daraltılmış bölge sistemine AK Parti’den ziyade MHP’nin nasıl baktığı önemli. MHP’nin bu siyasi aritmetikte dar ve daraltılmış bölgeye sıcak bakacağını düşünmüyorum. Onlar AK Parti ile birlikte ‘biz az oyla nasıl daha fazla milletvekili çıkarabiliriz, muhalefet partileri ise daha çok oyla nasıl daha az vekil çıkarabilir.’ Ama ne yaparlarsa yapsınlar, tıpkı iki yıl önce getirdikleri seçim sistemi nasıl ayaklarına dolandıysa, getirecekleri sistemin de yeniden ayaklarına dolanacağını milletimiz görecektir” dedi.

YİRMİ YILDIR İKTİDARDASINIZ, YAPACAKSANIZ YAPIN

Kaya, Ayasofya Camii ile ilgili son günlerde artan tartışmalara da değindi. Kaya, “Ayasofya Camii ile ilgili tartışmalara gelecek olursak. İktidarın dini değerleri kendi politik amaçları doğrultusunda vazgeçmesi gerekir. Seçimlerden önce Sayın Cumhurbaşkanı Trabzon’da bir konuşmasında ‘Seçimden sonra adım atıyoruz. Ayasofya’nın müze olmaktan çıkarılıp cami olarak açılacağı günler de yakın’ demişti. Üzerinden bir buçuk yıl geçti. Siz iktidar makamındasınız. İnsanlardan oy isteyip bunları yapacağız diye oy istiyorsunuz. Yirmi yıldır iktidardasınız, yapacaksanız yapın. Emin olun ki halk artık iktidardan Ayasofya Camii’ni konuşmasını değil, atacağı adımı bekliyor. Siyasal çoğunluğu da var. İktidara tavsiyemiz, Ayasofya’yı bir polemik konusu yapmayın, siyasi rantlarınıza alet etmeyin. Bir adım atacaksanız başta Saadet Partisi olarak size en büyük desteği vermeye hazırız” dedi.

Milligazete

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık