Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 16.5779
  • Euro 17.5635
  • GR ALTIN 971.60
  • ÇEYREK 1599.8

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu'ndan 'erken seçim' açıklaması: Önümüzdeki sene sonu veya...

Eskişehir’de partisinin 7. Olağan Genel Kurulu’na katılan katılan Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, kendisine yöneltilen erken seçim sorusuna, "Cumhurbaşkanı erken seçim konusunda ‘Evet’ demediği müddetçe biz erken seçim türküsünü söyleriz, o da çalışmalarına devam eder. Ben çok erken bir seçim olacağını düşünmüyorum. Önümüzdeki sene sonu veya 2023 yılı başı seçim olur" yanıtını verdi.

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu'ndan 'erken seçim' açıklaması: Önümüzdeki sene sonu veya...
  • 31 Ekim 2021, Pazar 23:58

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Eskişehir'deki programına katılmak için Ankara'dan Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e geldi.

Karamollaoğlu, Eskişehir Garı'nda partilileri tarafından ‘Bilge başkan, genel başkan' sloganları ve meşalelerle karşılandı.

Karamollaoğlu'na partililer tarafından Eskişehirspor atkısı hediye edildi.

“SEÇİM İTTİFAKI İÇİN SEÇİM MAHALLİNE GİRİLMİŞ OLMALI”

Seçim ittifakı hakkında düşüncelerini açıklayan Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

* Adaylar, seçim sandığı mahalline girilmeden belli olmaz. Şu anda bizim hangi ittifakta bulunacağımızı da biz ancak seçim sandığı mahalline girdiğimiz zaman deklere ederiz. Bazı düşüncelerimiz vardır, fikirlerimiz olur o ayrı konu. Ama bugünkü şartlarda seçim ittifakı dediğimiz ittifak seçime ait bir ittifak. Yani bir koalisyon değil. Bunu vatandaşımızın, insanımızın iyi bilmesi lazım. Seçimden sonra nasıl, hangi şartlar oluşur? Eğer bir koalisyon olacaksa bu nasıl ortaya çıkar o zaman belli olacak. Adayların da bugünden belli olması bu yönüyle mümkün değil, doğru da değil.

* Cumhur İttifakının adayı bugünkü şartlarda Sayın Cumhurbaşkanı gözüküyor. Kendileri de deklere ediyorlar bunu. Ama diğer taraftan bir ittifakın şu anda, hemen bir aday açıklamasının ben mantıklı kanaatinde değilim. Bunu birileri özellikle işte medya meşgul olsun, medyayı meşgul edelim, insanların da zihinlerini meşgul edelim habire zorlayıp duruyorlar. Zorlamayla da aday ortaya çıkmıyor. Ben henüz erken buluyorum. Seçim sattı mahalline girildiği zaman aday belirlenir. Çünkü o zaman ittifaklar daha sağlam olur, belirgin olur. Her ne kadar tahminlerim olsa bile seçim kararı alındıktan sonra belirlenir.

“CUMHURBAŞKANI ‘EVET’ DEMEDİĞİ MÜDDETÇE BİZ ERKEN SEÇİM TÜRKÜSÜNÜ SÖYLERİZ”

* Aslında problemler yoğunlaşıp, iktidara güven sarsıldığı zaman bir erken seçim faydalı olabilir. Ancak burada muhalefet hangi tepkiyi gösterirse göstersin erken seçim konusunda karar alma mercii cumhurbaşkanında. Cumhurbaşkanı bu konuda ‘Evet' demediği müddetçe biz erken seçim türküsünü söyleriz, o da çalışmalarına devam eder. Ben çok erken bir seçim olacağını düşünmüyorum. Ama cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi 2023 yılına kadar da bu seçimlerin erteleneceğini düşünüyorum.

* Büyük bir ihtimalle seçim kanununda bazı değişiklikler yapacaklar. Anayasaya göre bu değişikliklerin uygulanabilmesi için üzerinden en az bir sene geçmesi gerekiyor. Bundan dolayı önümüzdeki sene sonunda eğer bu değişiklikleri bu ayın sonuna kadar gerçekleştirirlerse önümüzdeki sene sonunda bir erken seçim yapma ihtimali büyüktür. Önümüzdeki sene sonu veya 2023 yılı başı.

Karamollaoğlu, daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen partisinin 7. Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı.

Toplantıya CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu ile çok sayıda partili katıldı.

Kaynak: Sözcü

yukarı çık