Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

Rusya'da Türk ve Müslümanların haklarını yok eden anayasa değişiklikleri yarın yürürlüğe giriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da Türk ve Müslüman halkların haklarını yok eden anayasa değişikliklerine dair hükümlerin resmi olarak yayımlanmasına ilişkin kararı imzaladı. Putin’e 2036’ya kadar devlet başkanlığının yolunu açan skandal değişikliklerin eklendiği yeni Rusya Anayasası 4 Temmuz 2020’de yürürlüğe girecek.

Rusya'da Türk ve Müslümanların haklarını yok eden anayasa değişiklikleri yarın yürürlüğe giriyor
  • 04 Temmuz 2020, Cumartesi 21:22

Anayasaya toplamda 206 değişiklik ve açıklama dahil edildi. Yenilenen anayasaya Putin’e 2036 yılına kadar iktidarda kalma yolunu açıyor. Ayrıca yeni anayasada Rus halkına “devlet kurucu halk” statüsü verilerek, federasyon içindeki Rus olmayan ve çoğunluğu Türk ve Müslüman olan halkların hakları yok ediliyor.

RUSYA MERKEZ SEÇİM KOMİSYONU KESİN SONUÇLARI AÇIKLADI

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, anayasa değişikliğini kapsayan oylamanın kesin sonuçlarıyla ilgili protokol bugün imzaladı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova yaptığı açıklamada, ülkede toplam 109 milyon 190 bin 337 kayıtlı seçmenin yüzde 67,97’sinin oy kullandığını bildirdi. Pamfilova, anayasa değişikliğine vatandaşların yüzde 77,92’sinin “evet”, yüzde 21,27’sinin “hayır” dediğini kaydetti.

RUSYA’DA ANAYASA REFERANDUMU: SONU BELLİ OLAN SEÇİMLER!

Rusya’da 25 Haziran ile 1 Temmuz arasında anayasa değişikliği oylaması yapılmıştı. Bilindiği gibi Rusya işgal ettiği Kırım’da da yasa dışı oylama düzenledi. Putin’in anayasa değişikliği referandumu, 22 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanıyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Sonucu belli olan referanduma ilişkin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan değiştirilmesi planlanan anayasa maddelerinin yarattığı tehlikelere değinen ve protesto eden bir bildiri yayımlanmıştı.

QHA

Etiketler: Rusya türk islam

ANKET

Türk Tabipler Birliği kapatılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık