Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8522
  • Euro 9.2128
  • GR ALTIN 476.41
  • ÇEYREK 781.6

Ruhani'den Erdoğan'a Rusya'sız zirve teklifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle görüştü. Tahran'dan yapılan açıklamaya göre Ruhani Erdoğan'a, İran, Türkiye ve Suriye'nin katılacağı bir zirve yapmayı teklif etti.

Ruhani'den Erdoğan'a Rusya'sız zirve teklifi
  • 01 Mart 2020, Pazar 13:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, İdlib başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ve ikili ilişkilerin ele alındığı aktarıldı.

Sputnik’in haberine göre İran Cumhurbaşkanlığı, Ruhani’nin Erdoğan’a Rusya’nın yer almadığı bir Türkiye-İran-Suriye ortak zirvesi yapma teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Açıklamaya göre, Ruhani görüşmede, “Suriye toprak bütünlüğünün korunması, teröristlerin kökünün kurutulması, masum insanların canının korunması ve İdlib meselesinin süratle çözülmesiyle ilgili ilkesel anlaşmalarımız doğrultusunda bu toplantıda görüş ayrılıkları bertaraf edilebilir” dedi.

Astana sürecindeki Türkiye-İran-Rusya işbirliğinin özel bir öneme sahip olduğunu belirten Ruhani, gerginliğin artmasının kimsenin yararına olmayacağını söyledi.

ERDOĞAN’DAN AB’YE: KOLEKTİF BİR TUTUM ORTAYA KONMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’le de telefonda görüştü.

Görüşmeyle ilgili açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, görüşmede, İdlib’de derinleşen insani kriz ve bunun bölgesel etkilerine işaret etmiş, rejimin saldırganlıklarına karşı kolektif ve kararlı bir tutum ortaya konması gerektiğini belirtmiştir” denildi.


ANKET

Kanal İstanbul yapılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık