Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.754
  • Euro 10.3892
  • GR ALTIN 496.61
  • ÇEYREK 814.75

RTÜK’ten AKİT TV ve Netflix kararı

RTÜK, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleriyle ilgili haberi yayınlarken KJ'ye "Anırkabir" yazan AKİT TV'ye para cezası verdi.

RTÜK’ten AKİT TV ve Netflix kararı
  • 03 Eylül 2020, Perşembe 21:41

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde devlet erkânının Anıtkabir ziyaretini, canlı yayında ‘Anırkabir’ KJ’siyle veren AKİT TV hakkında inceleme başlatmıştı. RTÜK’ün Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığı söylemleriyle dikkati çeken AKİT TV’ye para cezası verildiği öğrenildi.

RTÜK, söz konusu ifadenin toplam 1 dakika 43 saniye süresince ekranda kalması sebebiyle kanunda yer alan “Yayın hizmetleri, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünün ihlal edildiğini belirledi. Üst Kurul, yayıncı kuruluş hakkında idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi.

RTÜK, Netflix’te 9 Eylül’de yayınlanacak ve çocuk istismarı içerdiği iddiasıyla eleştirilen Minnoşlar filmiyle ilgili olarak da kararını açıkladı. Kararda “Filmin katalogdan çıkarılması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi” denildi.

BAKANLIK YAYINLANMAMASI İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİ

Netflix’in bir süredir gündemden düşmeyen yeni filmi Cuties (Minnoşlar) dizisi henüz yayınlanmadan tartışmalara konu olmuştu. Netflix, söz konusu diziyi duyururken “Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” cümlesini kullanmıştı. Bunun üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçmiş ve dizinin yayınlanmasının engellenmesi için girişimlere başlamıştı.

Sözcü

Etiketler: rtük Akit

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık