Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9331
  • Euro 18.4099
  • GR ALTIN 1039.3
  • ÇEYREK 1710.6

RTÜK'te seçim sürecinin başlamaması tepki çekti!

RTÜK’te iki ay sonra boşalacak üç koltuk için başlaması gereken seçim süreci, Başkan Ebubekir Şahin’in kanuna aykırı olarak TBMM Başkanlığı’na bildirimde bulunmaması nedeniyle bir türlü başlayamadı

RTÜK'te seçim sürecinin başlamaması tepki çekti!
  • 01 Haziran 2021, Salı 17:17

Çeşitli yönetim kurulu üyelikleri ile dikkati çeken, Ebubekir Şahin, başkanlık ettiği Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) seçim sürecini, kanunlara aykırı olarak iki aydan az bir süre kalmasına rağmen başlatmadı.

RTÜK’te bir AK Parti ve iki MHP temsilcisinin görev süresi, 21 Temmuz’da son bulacak.

Kanun gereği, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından TBMM Başkanlığı’na en geç 21 Mayıs tarihine kadar bir yazı yazılması gerekiyordu. Şahin’in yazısının ardından Meclis Başkanlığı seçim sürecini başlatacak, bir AK Parti, bir MHP ve bir İyi Parti kontenjanından yeni üç üye, RTÜK’te göreve başlayacaktı. RTÜK Kanunu’na göre, Meclis Başkanlığı’na yazı göndermeyen Şahin’in ne zaman süreci başlatacağı ve gecikmenin neden kaynaklandığı açıklanmadı.

NEYİN TALİMATINI BEKLİYOR?

Şahin’in kanun dışı uygulamasını BirGün’e değerlendiren RTÜK üyesi İlhan Taşcı, “RTÜK Başkanı, neyin talimatını bekliyor da hala daha süreci başlatmadı?” diye sordu.


yukarı çık