Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

RTÜK: Aile fertlerinin birlikte izleyeceği programlar yayınlayın

RTÜK’ten yapılan açıklamada, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde ‘ailelerin çocuklarıyla birlikte ekran karşısında daha çok zaman geçirdiği’ ifade ederek, “Medya hizmet sağlayıcıların özellikle 4 günlük zaman zarfında tüm aile fertlerinin birlikte seyredeceği programların seçiminde daha hassas davranmalarını bekliyoruz” denildi.

RTÜK: Aile fertlerinin birlikte izleyeceği programlar yayınlayın
  • 28 Aralık 2020, Pazartesi 13:50

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) yaptığı yazılı açıklamada, medya kuruluşları yılbaşını da kapsayan karantina süreci için uyarıldı.

Açıklamada, özellikle tam gün sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde, ‘ailelerin çocuklarıyla birlikte ekran karşısında daha çok zaman geçirdiği’ ifade edildi. Televizyonlarda yayınlanan programların etkisinin önce aileler üzerinde görüldüğü ve ardından tüm topluma yansıdığı savunularak, şunlar kaydedildi:

‘HASSAS DAVRANIN’

"Yeni yılla birlikte 4 gün boyunca aziz vatandaşlarımızın evde aileleriyle birlikte zaman geçirecekleri göz önünde bulundurulduğunda, televizyonlarda nostalji günlerinde olduğu gibi ailenin sıcaklığını yansıtacak faydalı, eğlendirici ve bilgilendirici programların yayınlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır. Yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda medya hizmet sağlayıcıların özellikle 4 günlük zaman zarfında tüm aile fertlerinin birlikte seyredeceği programların seçiminde daha hassas davranmalarını bekliyoruz.”

‘KANUNU YÜKÜMLÜLÜK DEĞİL, KAMUSAL SORUMLULUK’

“Maziden hatırladığımız örnek ve güzel ev manzaralarında olduğu gibi evin en küçüğüyle en büyüğünün, belki dedeyle torunun, birlikte izleyebileceği ve dinleyebileceği türden yayınları ısrarla tavsiye ediyoruz. Tüm zamanlarda olduğu gibi çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türden programların yayınlanmamasına özen gösteren kıymetli yayıncılarımızın, içinden geçtiğimiz bu günlerde çok daha titiz davranmalarını yayıncılık otoritesi olarak altını çizerek hatırlatıyoruz. Bu durum kanuni bir yükümlülüğün ötesinde kamusal sorumluluk olarak görülmelidir. Bilhassa evde kalacağımız günlerde ailelerin çocuklarıyla birlikte izleyebileceği yapımlara ağırlık verilmesi, eğitici ve öğretici yayınların öncelikli olarak yayınlanması temennisiyle tüm medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımıza başarılar diliyoruz.”

Etiketler: rtük

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık