Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

Restorasyondan sonra Ergenekon tabloları kaldırıldı

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılan Tarihî Türk Ocağı Binası’ndaki restorasyon çalışmalarından sonra “Ergenekon” tabloları depoya kaldırıldı.

Restorasyondan sonra Ergenekon tabloları kaldırıldı
  • 05 Ocak 2021, Salı 23:00

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılan Tarihî Türk Ocağı Binası, restorasyon çalışmaları sonrasında 28 Aralık 2020 Salı günü tekrar ziyarete açıldı.

Ancak müzeyi ziyaret eden Umut Barış Erdoğan, restorasyon sonrasında müzeyi ziyaret ettiğini, ancak karşılıklı olarak asılı olan, Ratip Tahir Burak’ın Ergenekon-I ve Ergenekon-II tablolarının yerinde olmadığını gördüğünü twitter hesabından duyurdu.

Umut Barış Erdoğan, görevlilere tablonun yerini sorduğunu ve tabloların depoda olduğu cevabını aldığını yazdı. Bu tablolar, müzede sergilenen diğer eserlerden farklı olarak belirli sürelerle sergi amacıyla değil, girişteki merdiven duvarlarında karşılıklı olarak bulunmaktaydı ve binanın sembolü hâline gelmişti.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin internet sitesinde yedi sayfalık “Eserler” bölümünde Ergenekon-I ve Ergenekon-II eserlerine rastlanmazken, “Sanatçılar” bölümünde de Ratip Tahir Burak’ın adı geçmiyor.

Söz konusu tabloların 1978 yılında da asılı olduğu duvarlardan indirilmeye çalışıldığı meclis tutanaklarında geçiyor.

Millî sembollerimizin siyasi hesaplarla umursamazca kullanıldığı günümüzde de, bu sembolleri tekrar gün yüzüne çıkaranların hatırasını bu şekilde unutturmaya çalışmak düşündürücüdür.

 

Etiketler: Ergenekon

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık