Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.3136
  • Euro 10.8337
  • GR ALTIN 528.51
  • ÇEYREK 867.26

PKK’nın hedefindeki Ulupamir dağıtılıyor

“PKK’nın giremediği tek köy” olan Ulupamir’in varlığı tehlike altında. Yapılacak olan Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) projesi, köydeki tek su kaynağını kurutup tarım ve hayvancılığı bitirerek halkı göçe zorlayacak.

PKK’nın hedefindeki Ulupamir dağıtılıyor
  • 07 Haziran 2020, Pazar 13:31

Van’da Erçiş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri, Rusya’daki Sovyet rejiminin baskısından dolayı ilk olarak Çin’e, daha sonra Afganistan’ın Pamir Dağları’na göç etmişlerdi.

Afgan Savaşı’ndan kısa bir süre önce, 1978 yılında; Hacı Rahman Kul Kutlu öncülüğünde yaklaşık 40 aileden oluşan bir grup yeniden yollara düşmüş, Afganistan’dan Pakistan’a göçmüşlerdi.

Dört yıl Pakistan’da yaşadıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’ye iltica başvurusunda bulunmuşlar, 1982’de Türkiye’ye getirilmişlerdi. Geldikleri yerin iklim koşullarına en uygun yer olması sebebiyle Van’ın Erciş ilçesine bağlı bir yaylaya yerleştirilen Kırgız Türkleri’nin yaşadıkları yere, geldikleri yer olan Pamir’den esinlenilerek ‘Ulupamir’ adı verilmişti.

Fakat, Ulupamirli Kırgız Türklerinin huzuru çok sürmedi. Bölgede PKK terörünün başlaması yüzünden tarım ve hayvancılık sekteye uğradı. Terörle mücâdelede devletin yanında olarak teröristle mücâdelenin en önemli unsurlarından biri oldular. Koruculuk yaparak PKK terörüne engel olmaya çalışan halk; canları pahasına topraklarını korudu, şehitler verdi.

Oluşturdukları süvari birliği ile çoğu göreve atlı giden ve ağır silahların mevzilere taşınmasında atlardan yararlanan Kırgız Türkleri, yaşadıkları ve ana vatanları olarak gördükleri köylerinin ve Türkiye’nin geleceği için her zaman göreve hazır olup vatan bekçiliği yaptılar.

Uzun yıllardan beri Türkiye’nin doğusunda PKK ile mücadele ederek bizleri gururlandıran Ulupamir köyünün varlığı HES Projesi yüzünden tehdit altında.

Kırgız Türklerinden oluşan Ulupamir köyünde yapımına başlanan HES inşaatı, halkın tepkisine yol açtı. Köye çok yakın bir alanda yapımına başlanan inşaatla birlikte köy halkının da başka bir alana zorunlu göçe tâbi tutulacağı söyleniyor.

Su gücünden faydalanılarak elektrik üretilen Hidro Elektrik Santrallerine, kısaca HES deniliyor. HES Projesi yüzünden tarım ve hayvancılıkla uğraşan halkın köyündeki dere kuruyacak ve araziyi sulayacak başka bir kaynak olmadığı için Ulupamir köyü göçe zorlanacak. 38 yılda yeni yeni kök salmaya başlayan Kırgızlar için bu yeniden göç anlamına geliyor.

Korona virüsü sebebiyle seslerini yalnızca sosyal medya üzerinden duyurabilen Ulupamirliler, “#UlupamirdeHeseHayır” etiketiyle ve çevrimiçi imza kampanyalarıyla yetkililere ulaşmaya çalışıyor.

Ulupamir köyünün PKK’nın arzusuyla çözüm sürecinde de taşınması gündeme gelmiş ve  oldukça büyük tartışma yaratmıştı.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık