Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4016
  • Euro 10.1767
  • GR ALTIN 503.69
  • ÇEYREK 826.35

Partilerin oy oranları açıklandı! İşte son anket sonuçları...

Türkiye genelinde araştırma yapan MAK Danışmanlık Şirketi sahibi Mehmet Ali Kulat, “Mecliste temsil edilen mevcut partiler içerisinde oyunu arttıran tek parti İYİ Parti olarak görünüyor” dedi.

Partilerin oy oranları açıklandı! İşte son anket sonuçları...
  • 23 Aralık 2020, Çarşamba 17:57

tvDEN’de yayınlanan, Gazeteci Mehmet Aydın'ın hazırlayıp sunduğu Z Raporu'nun canlı yayın konuğu, MAK Danışmanlık Şirketi sahibi Mehmet Ali Kulat oldu. Anket sonuçlarından elde ettikleri verileri açıklayan Kulat, İYİ Partinin oylarını arttıran tek siyasal parti olduğunu belirtti.

“ANKETE GÖRE OYUNU ARTTIRAN TEK PARTİ İYİ PARTİ”

Son yaptıkları kamuoyu araştırması hakkında bilgi veren Kulat, “Türkiye’de 57 milyon seçmen var. Biz bütün araştırmalarımızda bu seçmenin oranıyla yaparız araştırmayı. Bu araştırma 2 bin 850 kişiye yani Türkiye’deki seçmenin 20 binde biriyle, yani TÜİK verilerine uygun olarak 30’u büyükşehir olmak üzere 63 şehri kapsayan ve yüz yüze yapılan bir araştırmadır. Araştırma sırasında kamuoyu araştırması yapan saha elemanlarımızdan biri araştırma yaparken diğeri de karşıdan o kişinin yapmış olduğu çalışmayı fotoğrafla kayıt altına almaktadır. Bu anlamda elimizde şu anda 2 bin 850 kişiyle yapılan araştırma için yaklaşık olarak 4 bin küsur fotoğraf kaydı bulunmaktadır. Yani sahada kendi kendimize bir otokontrole tabi tutarız, böyle bir çalışma yürütüyoruz. Araştırmamızda politik sorular var, Türkiye’nin gündeminde yer alan sorular var. Öncelikle seçmenlere yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? Sorusunu bir kotaya bağlı olarak sorduk. Bunun dışında da Türkiye’nin diğer gündem konularıyla ilgili sorular sorduk. Türkiye’de yarın seçim olsa üzerine kamuoyu araştırma firmaları politik soruları sorarlar,, çünkü bir ay sonra iki ay sonra gündem değişebilir. Dolayısıyla vatandaşın o gündeme bağlı olarak politik tercihleri değişebilir. Biz yarın genel seçim olsa yani milletvekilliği seçimi olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz? diye sorduğumuzda, AK Parti diyenlerin oranı yüzde 33.3, yani Türkiye’deki her üç seçmenden birinin tercihi Adalet ve Kalkınma Partisi olarak görünüyor. Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 22,2, İYİ Parti yüzde 11,2, HDP yüzde 8,2, MHP yüzde 7,8, Gelecek Parti yüzde 2,2, DEVA Partisi yüzde 2,0, Saadet Partisi yüzde 1,3 diğerleri 1,3 ve 10,5 kararsız olduğunu söyleyen seçmen var. Bu araştırmada önemli bir ayrıntıyı söyleyelim, bu araştırma seçime gidip oy kullanacağını söyleyen seçmenlerin katılımıyla yapılan bir çalışmadır. Türkiye’deki seçmenin yüzde 17’i kadarı son seçimde sandığa gitmemiştir. Yani katılım oranı yüzde 83 olmuştur. Dolayısıyla biz seçime gidip oy kullanacağını söyleyen seçmenlere sorduk bu soruyu ve aldığımız cevaplar bunlar. Kararsızları matematiksel olarak dağıttığımız da AK Parti % 37 bu şu anlama geliyor 24 Haziran seçiminde AK Parti de küçük bir oy düşünün yaşandığını görüyoruz. Bunun sebebi de AK Partiden doğan DEVA ve Gelecek Partisinin almış aldığı oylardır. Biraz da İYİ Partinin aldığı oylar diyebiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi stabil bir çizgi uyguluyor yüzde 24.8, İYİ Parti yüzde 12.5 şu anda mecliste temsil edilen mevcut partiler içerisinde oyunu arttıran tek parti İYİ Parti olarak görünüyor. HDP yüzde 9.2, MHP yüzde 8.8, Gelecek Parti yüzde 2.5, DEVA Partisi yüzde 2.2, Saadet Partisi yüzde 1.5 diğerleri de yüzde 1.5 şeklindedir” diye konuştu.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık