Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9445
  • Euro 18.5582
  • GR ALTIN 1031.9
  • ÇEYREK 1698.5

Omicron varyantının belirtileri neler?

Geçen haftalarda Güney Afrika'da tespit edildikten sonra kısa bir süre içinde birçok ülkede vaka açıklanan Omicron varyantı ile ilgili Güney Afrika'da yaşayan doktorlardan çarpıcı açıklamalar geldi.

Omicron varyantının belirtileri neler?
  • 30 Kasım 2021, Salı 12:23

Korona virüsünün en çok mutasyona uğramış varyantı olarak bilinen ve bilim insanları ve hükümetleri endişelendiren Omicron varyantı ile ilgili olarak virüsün ilk tespit edildiği Güney Afrika’dan peş peşe açıklamalar geldi.

İngiliz The Guardian gazetesi, Güney Afrika’da Omicron varyantıyla mücadele eden bilim insanları ve sağlık çalışanlarının varyantının belirtileri ile ilgili ifadelerine yer verdi.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı basın toplantısında konuşan Unben Pillay, “Henüz varyantın erken günlerindeyiz. Şu an hastalarda hastalık hafif geçiyor. Hastalarda kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve çok fazla vücutta ağrı yaşanıyor. Aşı olan insanların daha iyi geçirdiğini görüyoruz” dedi.

“HASTANEYE KALDIRILANLARIN ÇOĞU AŞISIZ”

Öte yandan hafta sonu açıklamalarda bulunan ve ilk Omicron varyantı hastalarını tespit edip bunu üst mercilere aktaran Dr. Angelique Coetzee de, “Genelde olağandışı semptomlar  görülüyor. Aşırı halsizlik gibi. Fakat vakaların hiçbirinde tat ve koku kaybı yok” dedi.

Güney Afrika’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde görevli Dr. Wassila Jassat da, “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron vakalarından hastaneye kaldırılanların yüzde 87’si aşı olmayanlar” dedi.

Sözcü

 


yukarı çık