Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.5458
  • Euro 11.1058
  • GR ALTIN 548.92
  • ÇEYREK 899.82

O fabrika kapatıldı!

Marmara Denizi'nin dibine çöken müsilaja (deniz kusmuğu) neden olan fabrikalara karşı denetimler sürüyor. Denize bıraktığı atıklarla gündeme gelen o fabrika kapatıldı.

O fabrika kapatıldı!
  • 14 Haziran 2021, Pazartesi 13:44

Marmara Denizi'nin dibine çöken müsilaj (deniz kusmuğu) felaketi, sebep olduğu korkunç görüntü ve çevre kirliliği nedeniyle son günlerin en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Marmara'nın ardından Ege ve Karadeniz'i de tehdit etmeye başlayan felaketin ardından gözler denizlere atık boşaltan fabrikalara çevrildi.

MARMARA'YI KİRLETTİLER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Marmara Denizi'nde başlatılan müsilaj temizleme seferberliğinde bugüne kadar 1700 metreküp müsilaj temizlendi. Denetimler çerçevesinde 54 tesise 6,8 milyon lira idari para cezası uygulanırken, BAGFAŞ Gübre Fabrikası'nın faaliyetleri durduruldu.

Hürriyet’ten Aysel Alp’ın haberine göre denize bıraktığı atıkla gündeme gelen BAGFAŞ Gübre Fabrikası Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında kapatıldı.

Denizde, kıyılarda ve tesislerde yürütülen denetim çalışmalarının devam ettiğini belirten bakanlık yetkilileri, tesisin çevre yatırımlarında, emisyon salınımında, atık su ölçüm cihazlarında bazı eksikler tespit edildiğini söyledi.

Yetkililer, “İki mobil laboratuvarımız tüm Marmara havzasında numune almaya devam ettiği için BAGFAŞ’tan alınan numunenin merkeze dönüldüğünde referans laboratuvarda analizi tamamlanacak” dediler.

FAALEYETLERİ DURDURULDU

Yetkililer, “Biz son denetimde gördüğümüz eksiklikler nedeniyle tesisin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdik. Ne zaman yatırımlarını tamamlayıp, il müdürlüğümüze başvururlarsa biz de yeniden denetim yapacağız. Eksiklikleri yerine getirip getirmediğine bakıp, uygun bulursak yeniden çalışmalarına izin vereceğiz” dediler. “

Firmanın, Marmara’ya fosfor içerikli atıklarını salması nedeniyle mi faaliyeti durduruldu” sorusu üzerine yetkililer, “Çevresel yatırımlarını tamamlamadığı için durduruldu. Referans laboratuvarın analiz sonuçları çıktığında, kirlilik tespit edilirse, bir öncekinin iki katı oranında yani 193 bin lira ceza kesilecektir” yanıtını verdiler.

UZMANLAR FOSFOR KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

ODTÜ ve TÜBİTAK’ın son 4 yıl analizlerine göre Marmara denizinde BAGFAŞ’ın bulunduğu bölgedeki fosfor kirliliği dikkat çekiyor.

Uzmanlar, şu ifadeleri kullandı:

"Marmara’da fosforu önleyin, salyayı durdurursunuz. BAGFAŞ’ın faaliyetinin durdurulması çok doğru bir karar. Firma isterse iki ya da üç ayda fosforu arıtarak yatırımı yapar. Bu çok basit bir yatırım. Dünyanın her yerinde uygulanabilen sistemler var. Marmara’da çözüm, evsel ve sanayi atık sularıyla verilen fosfor kirliliğinin durdurulmasıdır. BAGFAŞ gibi tüm kirleticilere ilişkin acil kararlar alınmalıdır."


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık