Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4047
  • Euro 10.1808
  • GR ALTIN 507.39
  • ÇEYREK 832.43

'Normalleşme'de bir adım daha!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Aktif Rasyosu'nun (AR) yıl sonu itibarıyla kaldırılmasına karar verdi. Aktif Rasyosu bankaları daha fazla kredi vermeye iten bir uygulamaydı. Kararın ardından dolar 7.90'ın altına indi.

'Normalleşme'de bir adım daha!
  • 24 Kasım 2020, Salı 12:57

Ekonomi yönetiminden normalleşme adımları gelmeye devam ediyor. Bankaların daha fazla kredi vermesi için uygulamaya konan Aktif Rasyosu kaldırılıyor. Kararın ardından mevduat faizlerinin artması, verilen kredi miktarının ise azalması bekleniyor.

BDDK açıklamasında, Covid-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve risklerin yüksek olduğu bir dönemde, pandemi sürecinin ekonomimize, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkisini mümkün olan en az seviyeye indirmek ve bankaların ellerinde bulundurduğu kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla Aktif Rasyosu uygulamasının başladığı hatırlatıldı.

BDDK aktif rasyosu düzenlemesinin normalleşme adımları çerçevesinde tekrar değerlendirilmesi sonucunda kaldırıldığını da belirtti.

AĞUSTOS AYINDA DÜZENLEMEYE GİTMİŞTİ

BDDK ağustos ayında düzenlemeye gitmiş, Aktif Rasyosu değeri hedefini, mevduat bankalarında %100’den %95’e, katılım bankalarında %80’den %75’e düşürmüştü. Böylece bankaların daha fazla TL kredi vermek için üzerilerindeki baskıyı bir miktar azalmıştı.

İKİ BANKAYA CEZA KESİLMİŞTİ

BDDK, HSBC'ye AR düzenlemesindeki oranı tutturamadığı gerekçesiyle geçen yıl kârının yüzde 40'ına denk gelen yaklaşık 180 milyon TL'lik ceza kesmişti. Albaraka Türk Katılım Bankası, KAP'a yaptığı açıklamada 20,6 milyon TL ceza kesildiğini duyurmuştu.

Kaynak: Sözcü

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık