Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8153
  • Euro 20.4386
  • GR ALTIN 1165.8
  • ÇEYREK 1918.6

Necdet Sevinç anılıyor

Türk milliyetçiliğinin simgeleşmiş ve önemli isimleri arasında olan Türk basın ve düşünce hayatının mümtaz şahsiyeti Ülkücü yazar Necdet Sevinç, vefatının 9. senesinde anılıyor.

Necdet Sevinç anılıyor
  • 22 Temmuz 2020, Çarşamba 14:41

Türk milliyetçiliğinin usta kalemi Necdet Sevinç, 23 Temmuz 2011 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmişti.

Ömrünü Türk milliyetçiliği davasına adayan Sevinç, yazıları dolayısı ile davalar ve hapis cezaları ile karşı karşıya kaldı.

Türk basın ve düşünce hayatının önemli isimlerinden biri olan Sevinç, inandıklarından asla taviz vermeyen ve zorluklar karşısında hiç yılmayan kişiliği ile biliniyordu.

Necdet Sevinç, Türk milliyetçiliğinin gelişmesi, büyümesi ve fikir kaynaklarının canlı kalması için yaptığı çalışmalarına, paneller ve konferanslarda konuşmacı olarak da sürdürmüştür.

CEZAEVİNDE YATTI, KURŞUNLANDI

Sevinç yazılarından dolayı iki kez kurşunlandı. Ömrünün sonuna kadar da bacağındaki kurşunla yaşadı. Yazıları nedeniyle hakkında pekçok kez dava açıldı, yüzlerce yıl mahkûmiyeti istendi. Hem DGM hem de sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı, hapis yattı. 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde heyecanlı yazılarıyla tanındı. Tutuklandı. 1974 yılında ilan edilen afla Bayrampaşa Cezaevi’nden çıktı.

12 Eylül 1980 müdahalesinde tekrar cezaevine gönderildi. 1987 yılı sonuna kadar iki kez Bayrampaşa Cezaevi’nde, iki kez Paşakapısı Cezaevi’nde olmak üzere; Silivri, Daday (Kastamonu),Tercan (Erzincan) Cezaevleri’nde yaklaşık 5 yıl yattı.

NUTUK ATAR GİBİ YAZDIRIRDI

Son dönemde Yeniçağ ve Tercüman Gazeteleri’nde başyazarlık yapan Sevinç, makalelerini elle yazdı. Daktilo ya da bilgisayar klavyesi kullanmayan Sevinç, köşesini hazırlayan sayfa yapımcısının yanına oturur, günlük yazısını yazdırırdı. Heyecanlı ve otoriter bir yapıya sahip olan tecrübeli gazeteci, bu işlemi yaptırırken de kendisini öyle bir kaptırırdı ki, adeta nutuk atar gibi bağıra bağıra yazısını yazdırırdı.

Hayatını Türkçülüğe adamış olan Sevinç, ülkücü camianın sloganı olan “Tanrı Türk’ü korusun” sözü için de “Neden Tanrı sadece Türk’ü korusun? Diğer milletten insanları korumasın mı?” diye takılanlara, şaka ile şu cevabı verirdi: “Tanrı Türk’ü korur... Çünkü Tanrı da Türk’tür.” Gazeteci-yazar Arslan Bulut, “Tanrı Türk’tür” sözünü Sevinç’ten duymadığını, bu sözün Nihal Atsız’ın kitaplarında kullanıldığını belirtti. Bulut, “Türklüğü coşkulu ifadelerle anlattığı için ‘Türk yaratılmak Allah’ın lütfudur’ sözü ona ait olabilir” dedi.


yukarı çık