Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.5684
  • Euro 16.2442
  • GR ALTIN 907.68
  • ÇEYREK 1493.6

Murat Muratoğlu: Türkiye'de doların devamlı arttığı bir ortamda kimseye ekonominin iyi gittiğine inandıramazsınız

Murat Muratoğlu artan dolar kuru sonrası bugünkü yazısında, hükümete tepki göstererek "Hep tribünlere oynuyorlar, buluyorlar bir bahane… Biz kötü yönettik, demiyorlar" dedi.

Murat Muratoğlu: Türkiye'de doların devamlı arttığı bir ortamda kimseye ekonominin iyi gittiğine inandıramazsınız
  • 29 Mayıs 2021, Cumartesi 18:15

Dolar kuru, TL karşısında dün yeni rekor kırmıştı.

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, dolardaki yükselişin nedenini sorguladığı bugünkü yazısında hükümete tepki gösterdi.

"Hep tribünlere oynuyorlar, buluyorlar bir bahane... Biz kötü yönettik, kalkamayacağımız borcun altına girdik demiyorlar, düşman oluşturup beddua ediyorlar" diyen Muratoğlu, "Türkiye'de doların devamlı arttığı bir ortamda kimseye ekonominin iyi gittiğine inandıramazsınız. İnandıramayınca da kimseye yatırım yaptırıp, işe insan aldıramazsın" ifadelerini kullandı.

"Doların bir kez daha rekorunu güncellemesi artık işin tadını kaçırdı" diye yazan Muratoğlu, "Bütün döviz kurları Türk Lirası karşısında tarihi zirvelerinde… Daha önce hiçbiri görmedi buraları... Şurası muhakkak ki Türkiye'de ekonomi tıkandı." dedi.

"MERKEZ BANKASI NE İŞE YARAR?"

"En kötü kabusumuz gerçek oldu. Bir para birimi her daim değer kaybeder mi? Kaybederse o ekonomi sağlam durabilir mi?" diye soran Muratoğlu, şöyle devam etti:

"Merkez Bankası ne işe yarar? Hadi müdahale etse ya kendisi… Ufak bir pürüz olarak, döviz rezervi yok! Bitirdi… Hatta Merkez Bankası rezervleri on milyarlarca dolar eksiye girdi…

Lakin bu ülkede para politikasını sözde bağımsız Merkez Bankası değil, saray belirliyor. Onun belirlediği haritada bütün yollar buraya çıkıyor.

Bizim gibi ülkelerin en büyük sermayesi para değil, güvendir… Biz onu çoktan kaybettik! Kendi vatandaşın bile güvenmiyorsa sana, elin yabancısı niye güvenip getirsin parasını?"

"DOLAR NEDEN ARTIYOR?"

"Peki, şimdi neden artıyor bu dolar?" diye soran Muratoğlu cevabı şu şekilde verdi:

"Hep tribünlere oynuyorlar, buluyorlar bir bahane… Biz kötü yönettik, kalkamayacağımız borcun altına girdik demiyorlar, düşman yaratıp beddua ediyorlar.

Türk Lirası değer kaybettiğinde fakirleşiyor ülke… Mesela asgari ücret 270 dolara indi… Yıllarca Çin'in, Rusya'nın fakirliği ile dalga geçen Türkiye fena taklaya geldi."


yukarı çık