Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Muharrem İnce'den sürpriz hamle!

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, yeni parti kuracağı iddia edilen CHP’li Muharrem İnce’nin bazı görüşmeler yapmak için İstanbul’a gittiğini belirten Öztürk, İnce’nin görüşeceği isimler arasında eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın da olacağını söyledi.

Muharrem İnce'den sürpriz hamle!
  • 05 Ağustos 2020, Çarşamba 15:39

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, yeni parti iddialarıyla gündeme gelen Muharrem İnce’nin İstanbul’da bazı temaslar yapacağını yazdı.

İnce’nin görüşeceği isimler arasında eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın da olacağını belirten Öztürk, İnce’nin “Partimde kalmak için kendimi zorluyorum ama olmuyor” dediğini aktardı.

Saygı Öztürk’ün “İnce, İstanbul’dan başladı” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Muharrem İnce'yi dün bazı CHP milletvekillerinden telefonla arayanlardan “Gel bu işten vazgeç. Mücadeleni partimizde sürdür” diyenler de, “Haklısın. Bizim de rahatsızlıklarımız var. Belediye başkanları illerinde partiyi yönetir hale geldi” diye yakınanlar da var. İnce, CHP'den ayrılacağını, partisini kuracağını belirtti,

“Partimde kalmak için kendimi zorluyorum ama olmuyor” dedi. Kendisine ve arkadaşlarına yapılanları affetmiyor. O da, belediye başkanlarının seçimlere bu kadar müdahil olmasına tepkili.

Yeni parti için görüşlerine önem verdiği ve birlikte yürümek istediği bazı isimlerle telefonla konuştu. Dün de İstanbul'a gitti. Bazı görüşmeler yapıyor. Konuştuğu 18 kişiden 17'si, “Varım” dedi. Yeni bir siyasi parti kurulmasının gerekliliğini de anlattı. İnce'nin hem hemşerilik, hem deneyimleri nedeniyle konuşacağı isimlerden birisi de eski Başbakan Mesut Yılmaz olacak. Yılmaz ve İnce'nin eskiye dayanan dostluğu var. Bu dostane bir görüşme olacak.

TARTIŞILAN CHP

Başbakanlık, AKP genel başkanlığı yapmış olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, eski bakanlardan Ali Babacan, AKP'den ayrılıp parti kurdular. Araştırma sonuçları eğer yanlı değilse, iki siyasi partinin oy oranı yüzde 5'i bulmuyor. İnce'nin kuracağı parti, CHP seçmeninin önemli bir bölümünü götürür hesapları yanlış.

CHP seçmeni bilinçli hareket ediyor. Yeri geldiğinde HDP'nin barajı aşması için “ödünç oy” verdi. Cumhurbaşkanlığı adaylığında aranan 100 bin imza için bazı isimlere imza desteğinde bulundu. İYİ Parti'nin seçime katılmasını sağlamak için 15 milletvekilini bu partiye veren de CHP'dir.  Bu kritik adımlar atılırken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na da destek olundu.

MEMNUN OLANLAR

Muharrem İnce, CHP seçmeninden tabii ki oy alacaktır. Ama bir o kadar da diğer siyasi partilerden de alacaktır. Ama, alınacak oy toplamlarının CHP'nin çok gerisinde olacağını İnce de hesaplıyordur. Yeni partinin kuruluşu, zaten tartışılır durumda olan CHP'yi daha çok tartışılır yapacaktır. Dahası, İnce'nin partiden niçin koptuğunu açıklarken kuşkusuz bazı iddiaları da, buna karşın verilecek cevaplar da olacaktır. Hükümete yakınlığı ile bilinen yorumcuların ana konusu da hep CHP olacaktır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisine bir oy daha fazla gelsin diye çaba gösterirken, bunun için eleştirileri göze alıp açılımlar yaparken, ittifaklar oluştururken, İnce'nin parti kurma niyeti inanıyorum ki en çok Kılıçdaroğlu'nu etkilemiştir. Yönetimden “Giderse gitsin” diyenler, hatta bu kopuştan memnun olanlar da çıkacaktır. Unutmayalım, MHP Genel Başkanı, İYİ Parti'ye giden eski MHP'lilere “Yuvaya dönün” çağrısı yaparken, CHP'de bu ayrışma, partiyi yaralar.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık