Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6396
  • Euro 10.1446
  • GR ALTIN 493.86
  • ÇEYREK 810.23

MHP’li Semih Yalçın: Ayasofya fetih ve kılıç hakkıdır

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması çağrısına karşı çıkan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in açıklamalarını “siyasi tahrik, densizliğin, hadsizliğin ve korkaklığın göstergesi” olarak nitelendirdi. “Ayasofya fetih ve kılıç hakkıdır” diyen Yalçın, müze statüsünün savunulmasını “Bizans artığı bir yaklaşım” olarak gördü.

MHP’li Semih Yalçın: Ayasofya fetih ve kılıç hakkıdır
  • 16 Haziran 2020, Salı 13:09

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ayasofya’nın İstanbul’daki bütün ibadethane ve camilerden ayrı, hususi bir yere ve öneme sahip olduğunu söyleyen Yalçın, “Ayasofya fetih ve kılıç hakkıdır. İstanbul’un sahibi kimse, Ayasofya onundur. Dolayısıyla Ayasofya üzerinde tasarruf hakkı da Türk milletine aittir” dedi.

Ayasofya’nın müze statüsünde tutulmasına desteğin “Bizans artığı bir yaklaşım” olduğunu savunan Yalçın, “Ayasofya sudan bahanelerle müze kaldıkça, egemenlik haklarımız bilezik diye yutturulan cilalı turistik prangaya mahkûm edilmekle kalmayacak; varlık refleksimiz ideolojik, dinî ve siyasi vesayetin kara gölgesi altında tutuklu olacaktır” dedi.

Yalçın, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ayasofya hakkındaki açıklamalarına eleştirisini “siyasi tahrik”, “densizliğin, hadsizliğin ve korkaklığın göstergesi” olarak nitelendirirken, eski bakan Bahattin Yücel’in, Bahçeli’nin Ayasofya Camii ile ilgili tutumunu “Cumhurbaşkanı için bir tuzak” olarak değerlendirmesini “akla ziyan” sözleriyle yorumladı.

Yalçın şunları ifade etti: “MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin Ayasofya çıkışındaki tarih, kültür ve medeniyet perspektifini görmezden gelip sosyolojik dinamikleri yok sayarak aleyhte yorumlamaya kalkan gafilleri uyarıyoruz. Doğusu batısı belli olmayan ve başını çektiği grubun unvanı aksine karanlık mahfillere çalıştığı milletimizce iyi bilinen bir siyaset fukarasıyla zavallı bir ideoloji döneğini ciddiye alıp medya önüne çıkaranları kınıyoruz. Ayasofya gündeme oturunca millî iradeye ve egemenlik haklarımıza dönük düşmanlıkları açığa çıkan Aydınlıkçıları, Cumhur İttifakı gibi fevkalade ciddi bir siyasi mutabakatın parçası gösterme çabalarını ifşa ediyoruz.”

Yalçın, “Türk medyasını, düzmece Mustafa misali sahte politika havarilerinin saçmalıklarına prim vererek siyasi husumeti körüklemekten vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık