Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8349
  • Euro 20.2695
  • GR ALTIN 1139.1
  • ÇEYREK 1874.2

MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nın ilk duruşmasının üzerinden tam 39 yıl geçti!

12 Eylül cuntacılarının açtığı MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda ilk duruşma 19 Ağustos 1981'de yapıldı.

MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nın ilk duruşmasının üzerinden tam 39 yıl geçti!
  • 19 Ağustos 2020, Çarşamba 22:52

Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 587 sanıklı davada, MHP lideri Alparslan Türkeş’e 11 yıl, 1 ay, 10 gün hapis cezası verildi.

Partinin Genel İdare Kurulu üyelerinin tamamı beraat ederken, 5 sanık hakkında idam cezasına hükmedildi.

CiddiGazete'nin haberine göre; 150 sanığın beraat ettiği davada, 9 sanık hakkında müebbet hapis, 219 sanık hakkında 6 ay ile 36 yıl arasında değişen hapis ve 6 sanık hakkında da görevsizlik kararı verildi.

3 sanık hakkındaki dava düşerken, 2 sanık da yargılama sırasında vefat etti.

Yargılama süresi içinde kalbinden rahatsızlanan Alparslan Türkeş, 29 Mayıs 1983’te Mevki Asker Hastanesi’ne kaldırıldı. 4 yıl, 5 ay, 28 gün tutuklu kalan MHP lideri, tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak, 1 gün hapis cezasından sonra tahliye edildi.

Kararın kesinleşmesinden sonra açıklama yapan Türkeş, siyasi hayatına devam edeceğini, buna kimsenin engel olamayacağını çünkü hukuk devleti içinde hukuka aykırı işlemler yapıldığını belirtti ve "Bu kararla Türk adaletine gölge düştü" ifadesini kullandı.

Kararda, MHP’nin mal varlığına el konulması ve Hazine’ye gelir olarak kaydedilmesi hükmü de yer aldı.

5 yıl, 11 ay, 8 gün süren MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası, toplam 333 duruşmaya sahne oldu ve 7 Nisan 1987’de kapandı.

Duruşmaların yapıldığı Mamak Askeri Cezaevi'ndeki spor salonuna Alparslan Türkeş, mahkeme heyeti yerini aldıktan sonra girdi. 586 sanık ayağa kalkarak İstiklal Marşı okudu ve mahkeme heyeti de Türkeş'i ayağa kalkarak karşılamak zorunda kaldı.

İlk güne damga vuran bir diğer olayın kahramanı ise sanık Yahya Günaşan oldu. Günaşan, her sanığa iki asker düşen salonda birden yerinden fırlayarak mahkeme heyetine, "Ne diyorsunuz lan... S... iddianamenizi" diye bağırdı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in babası olan MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nın savcısı Nurettin Soyer, Yahya Günaşan'ı darp ettirdikten sonra hücre hapsiyle cezalandırdı.

 


yukarı çık