Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.7667
  • Euro 11.3893
  • GR ALTIN 564.74
  • ÇEYREK 927.32

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a '12 Mil' mesajı: Savaş sebebidir!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Oruç Reis'in 90 gün daha çalışmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca Çavuşoğlu, Yunanistan'ın karasuları sınırını 6 milden 12 mile çıkarmasına tepki göstererek, "Bu savaş nedenidir" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a '12 Mil' mesajı: Savaş sebebidir!
  • 29 Ağustos 2020, Cumartesi 23:19

Navtex'lerin devam edeceği sinyalini veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Açıktan karaya gelerek çalışmaları, araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Oruç Reis bölgede 90 gün daha çalışmaya devam edecek" dedi. 

Bakan Çavuşoğlu A Haber'de konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Biz haklarımız çerçevesinde Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına başladık. Biz ne zaman sondaj çalışmalarına başladık, Yunanistan o zaman gürültüyü kopardı. Daha sonra da Rum kesimi. Bu iki ülke de arkasına Avrupa'dan destekler aldı. İspanya ve Almanya arabuluculuk yapmak istedi, haklarımızı yedirmeden diplomasi ile çözmek için bazı kararlar aldık. Biz sorunların diplomasi ile çözülmesini istiyoruz.

ORUÇ REİS 90 GÜN DAHA ARAŞTIRMA YAPACAK

Açıktan karaya gelerek çalışmaları, araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Oruç Reis bölgede 90 gün daha çalışmaya devam edecek.

Barış Pınarı Harekatı ve Libya'nın darbeye direnişi Fransa'nın planlarını bozdu. Fransa devamlı olarak Yunanistan'ı destekliyor ve NATO'nun çöktüğünü vurguluyor. Avrupa'da lider konuma geçmek için oynayan Fransa, kendi ordusunu kurma çabasında.

Doğu Akdeniz'deki gerilimi Türkiye'nin üstüne yıkmak isteyenler var. Avrupa Birliği'nin yaptırım tehditleri karşısında birçok Avrupa ülkesi ile görüştük. Bizim haklılığımızı kabul ediyorlar.

YUNANİSTAN'A 12 MİL MESAJI

Yunanistan kendi hakları olan yerde istediği gibi çalışır. Bizim bir alakamız yok. Ancak Ege'de sınırlarını 12 Mil'e çıkartamazlar. Bu bir savaş nedenidir. Yunanistan'ın karasuları sınırını 6 milden 12 mile çıkarmasına müsade etmeyiz. Bunu da çok açık bir şekilde söylüyorum. Meclisimizin yıllar önce aldığı karar geçerlidir, bu savaş nedenidir

Yunanistan'dan skandal bir çıkış daha: Kıta sahanlığını... Yunanistan'dan skandal bir çıkış daha: Kıta sahanlığını...


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık