Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.6153
  • Euro 11.2377
  • GR ALTIN 554.27
  • ÇEYREK 909.32

Merkez Bankası'ndan bankalara: ATM'lerden 200 TL banknot vermeyin!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bankalara gönderdiği bir yazı ATM’lerden 200 TL gibi büyük küpürlü banknot verilmesi yerine 5-10-20 TL gibi küçük kupürlü banknot verilmesini istedi.

Merkez Bankası'ndan bankalara: ATM'lerden 200 TL banknot vermeyin!
  • 25 Şubat 2021, Perşembe 21:22

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bankalara, "ATM'lerdeki Banknotların Kupür Kompozisyonu" adında tavsiye niteliği taşıyan bir karar gönderildiği iddia edildi.

Merkez Bankası, bankaların ATM’lerden 200 TL gibi büyük kupürlü banknot vermesi yerine 5-10-20 TL gibi küçük kupürlü banknot vermesini istedi.

Bu sayede enflasyonu düşük tutulacağını ileri süren Merkez Bankası yazısı, tüm bankalara gönderildi.

BUNDAN SONRA BANKAMATİKLERDE 200 TL'LİK BANKNOT BULUNMAYABİLİR

Merkez Bankası'ndan gönderilen tavsiyede, Bankadan yapılacak nakit çekilişlerinde; küçük kupürlü banknot talebinin artırılması, hanehalkının doğrudan nakde ulaşım kanallarından olan ATM'lerde 200 TL'lik kupürlere yer verilmemesi ve küçük kupürlü banknotların ulaşılabilirliği için bu banknotlara yer verilmesinin banka politikalarına katkı sağlayacağı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bilindiği üzere dolaşımdaki Türk lirası banknotların temiz ve dengeli bir kompozisyon içinde tedavinin saglanması Bankamızın asli görevleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte enflasyonla mücadele kapsamında fiyat istikrarını etkileyen tüm unsurlar ve bu unsurların etkikeşimini temel alan bir analiz çerçevesinde emisyon politikasının şekillendirilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, piyasadaki kupür dağılımı dengesinin enflasyon beklentisine etkisi de dikkatle takip edilmektedir.

akit para ile yapılan alışveriş ve ödemelerin kolay, hızlı ve kesintisiz olarak sürdürülebilmesi için düşük kupürlü banknotların (5 TL, 10 TL, 20 TL) yeterli miktarda dolaşıma verilmesi gerekmekte olup, bu hususlarm sağlanması ise ancak bankacılık sisteminin katkısı ve işbirliği ile mümkün olmaktadır. Bu kapsamda Bankamızdan yapılacak nakit çekilişlerinde; küçük kupürlü banknot takibinin arttırılması, hane halkının doğrudan nakde ulaşım kanallarından olan ATM'lerde 200 TL'k kupüre yer verilmemesi ve küçük kupürlü banknotların ulaşılabilirliği için bu banknotlara daha fazla yer verilmesi Bankamız politikalarına katkı sağlayacaktır.

Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilerek konunun bankanın nakit operasyon birimleri ve şubelerine iletilmesi hususunda gereğini rica ederiz.

Etiketler: merkez bankası ATM

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık