Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.6153
  • Euro 11.2377
  • GR ALTIN 554.27
  • ÇEYREK 909.32

Merkez Bankası'na yeni atama doları uçurdu

Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi olan Murat Çetinkaya'nın TCMB başkan yardımcılığı görevinden alınarak yerine Mustafa Duman'ın atanmasının ardından TL satış baskısında kalırken, kur 8.36 seviyesine kadar yükseldi. Söz konusu artışta ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseli de etkili oldu.

Merkez Bankası'na yeni atama doları uçurdu
  • 30 Mart 2021, Salı 12:51

TCMB başkanının değiştirilmesiyle zedelenen para politikası kredibilitesinin etkisiyle yükselen dolar/TL bugün 8.36’lı seviyelerden işlem görürken, ABD tahvil faizlerinin tekrar 1.76 seviyelerine yükselmesi de dolar kurunda yaşanan artışta etkili oldu.

Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi olan Murat Çetinkaya’nın TCMB başkan yardımcılığı görevinden alınarak yerine Mustafa Duman’ın atanmasının ardından TL satış baskısında kalırken, corona virüsü vaka sayılarındaki artış sonucu kısıtlamaların sıkılaştırılması ve doların küresel çapta değer kazancı da değer kaybında etkili oldu.

Bir analist, başkan değişimi kadar belirleyici olmasa da bir PPK üyesinin değişiminin TL’de satışı tetiklediğini belirterek, “Bunun yanı sıra vaka sayılarındaki artışın ardından kapanma ve bunun hizmet sektörüne yansımaları, bunun getireceği potansiyel mali yük ve doların küresel çapta değer kazanması Türk varlıklarına iştahı azaltıyor” dedi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık