Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8235
  • Euro 10.3292
  • GR ALTIN 496.83
  • ÇEYREK 815.1

Meral Akşener'den Kanal İstanbul tepkisi: Marmara'yı foseptik çukuruna dönüştürecek proje

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener FOX Tv'de İsmail Küçükkaya'nın sunumuyla ekrana gelen Çalar Saat'te konuştu.

Meral Akşener'den Kanal İstanbul tepkisi: Marmara'yı foseptik çukuruna dönüştürecek proje
  • 09 Nisan 2021, Cuma 13:34

Erdoğan'ın "inadına yapacağız" dediği Kanal İstanbul için konuşan Akşener, "Siz şimdi o doğayı mafedecek doğayı tahrip edecek Marmarayı foseptik çukuruna çevirecek bir projeyi neden hayata geçiriyorsunuz. Sayın Erdoğan’ın torunları da buradan zarar görecek." dedi.

Akşener'in açıklamaları şöyle:

"Vaka sayıları 55 binlere geldi dünyada en kötü ülkelerden biriyiz.

Şimdi dünyada biz birinci olduk koronayla ilgili. Bunu sizin programınızda da konuştuk. Koronayla ilgili teklifleri yapan 3 siyasi partiden birinin lideri benim.

O zaman dedik ki hemen 3 hafta kapanalım. Ondan sonra normalleşmeye dönelim. Bunlar olmadı onun yerine kafeler vb her yer kapandı ama lebalep kongreler yapıldı.

Doğru düzgün destek vermediniz esnafa. Kredi verdiniz inşaat sektörü bunu kullandı.

Biz koronaya yönetemedik. Bütün muhalefet olarak bunu sürekli dile getirdik. Biz sadece delegelerimizle yaptık kongreyi. Lebalep doldurmadık. İnsanlar içeride dışarıda kongrelerinde üst üsteydi.

AKP kongrelerinde nefes almaya imkan yoktu. Gariplere dünya kadar ceza kesildi peki bu kongrelerdeki insanlara neden ceza kesilmedi.

10’ar bin lira 36 vadeli destek verin dedik. İşletme kredisi verin dedik 1 yılı ödemesiz. Bu faizleri azaltın dedik. Kısa Çalışma Ödeneği bitti 1.5 milyon kardeşimiz işsiz kalmakla karşı karşıya bunu uzatın dedik uzatmadılar.

Aşı getiremedik. Aşılar 6 ay koruma sağlıyor. Doğru düzgün aşı bile getiremediler. Toplumun çoğunluğunun aşılanması gerekiyordu şimdiye kadar.

Tam 15 ay olmuş 20 Ocak 2020’de başlamışım. O dönem Kemal Kılıçdaroğlu’nun darbe yapacağını söylüyordu Cumhurbaşkanı. Gruptan sonra dedim ki biz bunun dışına çıkmalıyız. O günden itibaren esnafı gezmeye başladık.

O dönemden beri şunu gördüm. Esnaf elektrik faturalarından şikayet ediyor. Müşterinin alım gücünün düşmesinden şikayetçi esnaf ayrıca. İlk hafta gezilerinden sonra grup toplantısında bunlar söyleniyor bunlarda bizim çözüm önerilerimiz dedik. Kimse ilk başta dikkat etmedi ama şu an ilgi görüyor.

Hangi meslek dalından olursa olsun partisiz olarak bir temsilcinin konuşacağı Milletin Kürsüsü’nü kurduk. Orada meslek mensupları kendi sıkıntılarını dile getirme imkanı elde etti.

Çiftçi geçinemiyor. Hayvanını satıyor, kesiyor. Ekili alanı olan ise gübre alamıyor, ürününü satamıyor.

Tencere kaynatamayan kadına da üniversite okuyup iş bulamamış gece uyumayan sabah uyuyan gençlere de rastlıyorsun ülke gezilerinde.

Biz milletin sesi olmalıyız muhalefet partileri olarak. Bizim gezmemiz, vatandaşımızın derdini dile getirmemiz gerekiyor.

Cep telefonu aksesuarı satan bir esnafa girdim geziler sırasında. İşler nasıl siftah yaptınız mı dedim. Yapmış bir tane kulaklık satmış. Haftada kaç kez et alıyorsun dedim boş bulunup. Ne eti be diye cevap verdi. Orada şaşırdım. Şimdi haftada ne kadar et alıyorsun demiyorum. Et alabiliyor musun diye soruyorum.

İktidarın bizi değerlerimiz üzerinden kutuplaştırmasına bu bir tavırdır. Ben vatandaşın gerçek sorunlarını dile getirmeye devam edeceğim.

Çok daha vahim bir şey söyleyeyim. AK Partinin il delegesi olan bir çiftçi bizim Millet Kürsümüze çıktı derdini dile getirdi. Adamın başına gelmeyen kalmadı.

Sabah uyandık ben Ankaradaydım gece yarısı bir bildiri yayınlanmış bazı cümlelerini çıkardığınız da problemi bulunmayan bir metin. Elbette herkes kendini ifade etmekte özgür. Bu 104 emekli amiralin çoğu da yazar. 104 emekli amiral böyle bir bildiri yayınladı. Ne demişler Aziz Türk milleti demişler. Hmmm demişler.

Bir televizyon programında bir gazetece TBMM başkanına bir soru sordu. O da dedi ki Cumhurbaşkanı Montrö’den bile çıkabilir. Bu konuda biz çok sert bir tutum ortaya koyduk. İktidar partisi bu sözün arkasında durmadı ve sayın Şentop’ta bu konuda geri adım attı.

Aradan bir hafta geçtikten sonra bu bildiri yayınlandı. Ne oldu bu iktidara can suyu oldu. Ekonomik sıkıntılar vb. unutuldu. Ben 28 Şubat’ta en sert tepkiyi koyan kişilerden biriyim. Bu tepkim nedeniyle 10 gün telefonum çalmadı. 28 Şubat davasında ifadeye çağrıldım. Şikayetçi misin dediler şikayetçiyim diyemedim yaşlanmışlar güçten düşmüşler acıdım şikayetçi olmadım. Ben zamanında onlar en güçlü zamanlarında gereken en sert tepkiyi vermiştim onlara.

Bugün de diyorum ki bu iktidara can suyu olmuştur. Bu bildiri yanlıştır. Bildirinin saati yanlıştır. Ben de buna zevzeklik dedim. Zevzeklik eşittir çok konuşma. İlk defa AK Parti yanlılarının da AK Parti karşıtlarının da tepki gösterdiği bir kişi oldum.

AK Parti ile mücadelenin gereği demokratik olarak siyasi zeminde sürdürülmeli. Tayyip Erdoğan gitsin de nasıl giderse gitsin bu görüş bana uygun değil. Ben bu tutuma karşıyım.

Gündem değiştireceğim diye bu insanları uzun uzun gözaltında tutmak. Başka bir eyleme geçmekte yanlış olur. Bu konuda sayın Erdoğan dikkatli olmalı. Emekli amirallerin darbe yapacak hali yok.

İstişare mekanizmalarının çalışmaması yanlış bir tutum. Sayın Erdoğan çözemediği hiçbir problemi amaca ben nerede yanlış yaptım diye konuşmak yerine. Her zaman bir yerlere fatura çıkardı. Sayın Erdoğan kötü etrafı kötü diyorlar. Şimdi ise herşeyden Erdoğan sorumlu tek başına sorumlu hemde.

Bu arkadaş hepimizin sahibi biz tebaayız. Siz kimsiniz haşmetmaham Erdoğan’a itiraz ediyorsunuz. Halbuki su sorunu karşımızda. Kovid almış başını gidiyor. Biz pandemiyle beraber sağlıklı gıdaya ulaşmanın ne kadar önemli bir şey olduğunu öğrendim.

Paraylada alamayacağımız şeylere doğru gidiyoruz. İklim parayla alamayacağımız bir şey. Mesela kanal İsdtanbul bu dediğim konuları son derece olumsuz etkileyen bir gelişme olmasına rağmen. Siz şimdi o doğayı mafedecek doğayı tahrip edecek Marmarayı foseptik çukuruna çevirecek bir projeyi neden hayata geçiriyorsunuz. Sayın Erdoğan’ın torunları da buradan zarar görecek.

Ekoloji, ilklim, su kaynakları, Marmara ekosistemi mafolacağı belli. Bundan nasıl bir milli menfaatimiz var. Anlam vermek mümkün değil.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık