Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9512
  • Euro 16.7727
  • GR ALTIN 930.85
  • ÇEYREK 1531.6

Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı kim olacak' sorusuna yanıt verdi.

Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması
  • 12 Temmuz 2021, Pazartesi 16:03

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyaretlerine devam ettiği Tunceli'de ziyaretlerine Pertek ilçesinden başladı.

Akşener, oturduğu çay bahçesinde bir gazetecinin; Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu'nun ‘ittifak belirler' şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, kendisinin bu konudaki yorumunu sorması üzerine şu cevabı verdi:

“ELBETTE SAYGI DUYULMASI GEREKEN BİR DURUM”

* Birincisi Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusu elbette hakkıdır, elbette saygı duyulması gereken bir durum.

* Ben CHP'nin Genel Başkanı'nın Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair böyle bir tutumunun olmasını saygıyla karşılarım. Burada bir başka partinin genel başkanı olarak söz söyleme hakkını kendimde bulmam. Dolayısıyla o konuda bir yorum yapmamız son derece ayıp olur.

* Ben kendimle ilgili konuşabilirim. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı adaylığı kesin olan bir kişi var. Cumhur İttifakı’nın adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Aday ilan eden kimdir? Sayın Bahçeli. Şimdi bir şey yapılıyor, düzenli olarak Millet İttifakı’nın adayı kimdir konusu çok merak ediliyor.

* Siz basın mensupları da haklı olarak çok merak ediyorsunuz. O kadar basit bir şey ki, bu. Millet İttifakı kaç kişiden oluşuyor? İki kişiden. Biz 31 Mart'ta CHP ve İYİ Parti ittifak yaptık bunun neticesinde biz İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana'yı kazandık. Bu belediye başkanları kimindi?

“ÇOK İLGİNÇ”

* Elbette CHP'nin belediye başkan adaylarıdır. Millet İttifakı’nı kurduğumuz için aynı zamanda Millet İttifakı’nın da adaylarıdır. Tekrar söylüyorum CHP'nin aday gösterdiği bizim de destek gösterdiğimiz kişilerdir.

* Çok ilginç bir biçimde iki belediye başkanımızın anket şirketleri tarafından düzenli olarak onların isimlerinin sorgulandığını gördük. Sayın Kılıçdaroğlu ve benim de o arada sorulduğumuzu gördük.

* Bütün bu resmin içinde hepinize çok merak ettiğiniz için ben çıktım bir şey söyledim dedim ki, biz bu ucube sistemden Sayın Erdoğan meselesi değil, bu partili cumhurbaşkanlığı sandalyesine kim oturursa otursun aynı bu gelinen nokta gibi olur.

“BİZ SİSTEME KARŞIYIZ”

* Biz sisteme karşıyız yani partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşıyız. İttifakımızda bu yöndendir. Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini ortadan kaldırmanın yolu Cumhurbaşkanlığını kazanmaktır. O nedenle iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yolu cumhurbaşkanlığını kazanmaktır.

* Bunun yolunda ‘Türkiye'nin önünü tıkayacak bir şahıs olmayacağım’ dedim. Biz 24 Haziran'da CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti olarak gittik ama 31 Mart'a sadece CHP ve İYİ Parti olarak gittik. Millet ittifakı nasıl olacak, biliyor muyuz? Hayır. Kimler dahil olacak, biliyor muyuz? Hayır. Sadece bilinen iki parti var, 31 Mart'ı başarmışız.

* 31 Mart önemli bir projedir. İstanbul ve Ankara'nın alınamaz denilen iki şehrin alındığı bir projedir. Şimdi ne var? Millet İttifakı kaç partiden oluşacak, onu biliyor muyuz?

* Ben İYİ Parti Genel Başkanı olarak bilmiyorum. Bu telaşı anlayabilmiş değilim ben. Biz Gelecek Partisi ve Deva Partisi'nin Genel Başkanları aday mıdır değil midir ben bilmiyorum, sonra belediye başkanlarımız aday olacak mı bilmiyoruz.

Sözcü


yukarı çık