Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

'Mecbur kalmadıkça hastaneye gelmeyin'

Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof.Dr. İsmail Cinel, mutant virüsün daha öldürücü olduğunu belirterek "Herkesin bir adım geriye çekilmesi lazım" dedi.

'Mecbur kalmadıkça hastaneye gelmeyin'
  • 04 Nisan 2021, Pazar 12:21

Mutant virüs hakkında önemli noktalara dikkat çeken Cinel, "Karşımızda değişen bir virüs var. Virüs değiştiği için daha genç hasta gruplarına etki ediyor. Mutant virüs daha öldürücü" dedi.

Hasta sayısının her geçen gün arttığının altını çizen Cinel, sosyal mesafe uyarısı yaparak "Herkesin bir adım geri çekilmesi lazım. Beş dakikada bulaşan virüs1 dakikada bulaşır hale geldi" dedi.

Cinel'in açıklamaları şöyle;

"RESMEN 3. DALGANIN İÇERİSİNDEYİZ"

"Yoğun bakımlardaki doluluk oranları ağır hasta  sayısının artışıyla doğru orantılı. Kasım ayındaki ikinci dalgada  59 bin 980 ağır hasta sayısına ulaşmıştık ve yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75-80'lere ulaşmıştı. Aslında bu doluluk oranını da yüzde 100 demiştik. Her bölgede bu doluluk oranı neredeyse aynıydı. Bunu gerçekten istemiyoruz çünkü tıbbi bakım kalitesi düşüyor.

Dün açıklanan rakama göre 2 bin182 -2 bin 200 civarında bir ağır hasta sayımız var fakat resmen 3. dalganın içerisindeyiz. Çok önemli ve farklı durum söz konusu çünkü vaka sayımız 42 binleri aşmış durumda, bu ikinci dalgada maksimum 33 binlerdeydi. Şu anda 42 bindeyiz ve nereden döneceğini hiç bilmiyoruz. Önce vaka sayısı duracak zirveden geri dönüş başlayacak en az bir 10-12 gün sonra ağır hasta sayısına yansıyacak.

'LÜTFEN ACİL OLMADIĞI SÜRECE HASTANELERE GELMEYİN'

Ramazan ayına başlamadan bu önümüzdeki bir hafta çok ciddi önlemlerin bireysel alınması gereken bir haftadayız. Hastanelere lütfen bu hafta acil olmadığı sürece kanserle ilişkili, kalple ilişkili, göreceli acil olmadığı sürece vatandaşlarımızın gelmemesi ve sağlık sisteminin üzerindeki yükün belli oranda hafifletilmesini rica ediyorum.

Etiketler: İsmail Cinel

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık