Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9349
  • Euro 16.7538
  • GR ALTIN 930.09
  • ÇEYREK 1530.2

Maskeler ne zaman çıkacak?

Yeni tip korona virüs salgınında toplumsal bağışıklığa ne zaman ulaşılacağı konusu sık sık gündeme geliyor

Maskeler ne zaman çıkacak?
  • 20 Mayıs 2021, Perşembe 18:25

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, hem hastalığı geçirerek hem de aşılama ile toplumun yüzde 70'e yakınının bağışıklık kazanması halinde yaz sonunda birçok alanda maske zorunluluğunun kalkabileceğini açıkladı.

Yeni tip korona virüs salgınında aşlama işlemi devam ederken, toplumsal bağışıklığı ne zaman ulaşılacağı konusu da merak ediliyor. Hastalığı geçiren ve aşılananlarla birlikte yüzde 70'e yakın bağışıklık sağlanması halinde maskenin kaldırılabileceği açıklandı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı,  şu anda korona virüse karşı aşının en büyük silah olduğunu söyledi.

"BİRÇOK ALANDA MASKE ZORUNLULUĞU KALKACAK"

Korona virüste dünya savaşını kazandıracak olan nokta da bizim için aşı gibi görünüyor diyen Doç. Dr. Savaşçı, Amerika'da ikinci dozu tamamlanan insan sayısı yüzde 38 oldu, ülkemizde şu anda yüzde 14 boyutunda. Amerika, özellikle çok kalabalık yerler dışında maskeyi takma zorunluluğunu da ortadan kaldırdı. Bizde de toplumun yüzde 70'e yakını immunize hale gelirse bu hem hastalığı geçirme anlamında hem de toplumun yarısını aşılayabilirsek bu yaz sonunda olabilecek bir gerçeklik, bizim de aslına sonbaharda hem vaka sayılarımız çok düşük kalacaktır hem de birçok alanda maske zorunluluğu kalkmış olacak. Okullarımız açılacak, kafeler, eğlence sektörü, sinemalar, tiyatrolar, özlediğimiz her şeye geri dönüş yapabileceğiz gibi duruyor" diye konuştu.


yukarı çık