Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 13.4861
  • Euro 15.259
  • GR ALTIN 801.87
  • ÇEYREK 1315.5

Maske kullanımının Covid-19 bulaşma riskini ciddi ölçülerde azalttığı tespit edildi

Edinburgh Üniversitesi ile Monash Üniversitesi'nde yapılan küresel bir araştırma maske takmanın Korona virüsünün bulaşmasını ciddi ölçüde azalttığını ortaya koydu.

Maske kullanımının Covid-19 bulaşma riskini ciddi ölçülerde azalttığı tespit edildi
  • 18 Kasım 2021, Perşembe 11:17

Türkiye’de de Korona virüsüne karşı aşıyla birlikte “maske-mesafe-hijyen” kurallarının salgını önlemek adına ne kadar önemli olduğu ilk kez bilimsel olarak ortaya çıktı

Sözcü'de yer alan habere göre; Avustralya ve İskoçya’da görevli bilim insanlarının küresel verileri derleyerek hazırladığı ve saygın tıp dergilerinden BMJ’de yayınlanan araştırmada maske kullanımının Covid-19 bulaşma riskini ciddi ölçülerde azalttığı tespit edildi.

Edinburgh Üniversitesi ile Monash Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının ortak çalışmasında uzmanlar aşılamaya rağmen maske takılması, sosyal mesafe uygulanması ve ellerin düzenli olarak yıkanması uygulamalarına devam edilmesi çağrısında bulundu.

Uzmanlar, sadece maske takılmasının tek başına virüsün bulaşmasını engelleyebileceğini ve maske takanlara Covid-19 bulaşması riskinin yüzde 53 az olduğunu duyurdu.

Uzmanlar, her 90 günde 50 milyon kişiye Korona virüsü bulaştığını hatırlatırken, Delta varyantı sebebiyle ölüm oranlarının da arttığına ve bu sebeple önlemleri uygulamaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.


yukarı çık