Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 16.572
  • Euro 17.572
  • GR ALTIN 971.37
  • ÇEYREK 1599.2

Mansur Yavaş'tan Melih Gökçek'e dinozor göndermesi!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek'in Ankapark için yaklaşık 10 milyon liraya aldığı ve Ankara'nın çeşitli caddelerinde sergilediği dinozorlara ilişkin göndermede bulundu.

Mansur Yavaş'tan Melih Gökçek'e dinozor göndermesi!
  • 07 Aralık 2019, Cumartesi 14:24

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hacettepe Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.

Yeniçağ'da yer alan habere göre; Hacettepe Ekonomi Topluluğu’nun düzenlediği söyleşide Başkan Yavaş’a, öğrencilere yapılan anket sonucu belirlenen sorular soruldu.

Öğrencilerden büyük ilgi gören Başkan Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi verirken, öğrencilere kariyer tavsiyesinde bulundu.

"BİZİM ÇILGIN PROJEMİZ YOK"

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Erdal Arslan moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ankara için yeni bir vizyon ortaya koyuyoruz. Artık gökdelenleri, betonları bir kenara bırakın, bunlar karın doyurmuyor. Bunların kente, trafiğe hatta sağlığımıza ve iklime verdiği zarar hesap edildiğinde yararlı şeyler olmadıkları görülüyor. Seçimlerde ortaya koyduğumuz projelerin içeriği incelendiğinde hepsinin insana dokunan projeler olduğunu görüyorsunuz. ‘En büyük projeniz nedir’ diye sordukları zaman ‘Bizim çılgın projemiz yok. Tek projemiz; Ankara ekonomisini ayağa kaldırmak, fakir sayısını azaltmak, daha çok istihdam sağlamak, üretim yapmak’ diyoruz. Şimdi de bunları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Tek amacımız, kentteki insanların çektiği sıkıntıları çözmek. Ufak dokunuşlarla bunları yapmak.”

“ANKARA’DA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ”

Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra kentte neler değiştiği sorulan Mansur Yavaş, şöyle konuştu:

“Çok güzel bir soru… Muhalefet hala ‘Sen geleli 6-7 ay oldu, ne kadar asfalt yaptın? Biz şu kadar asfalt yapmıştık’ diyor. Aslında, Ankara’da çok şey değişti. Gelir gelmez saydamlığı ve şeffaflığı ortaya koyduk. İhaleleri kameralar önünde yapıyoruz, herkes görüyor ve ona göre itiraz ediyor. Düşünün bir boru ihalesini yüz binler izledi. Biz Ankaralılardan aldığımız vergileri nereye harcadığımızı göstermek istedik. Şimdi elektronik ihale sistemi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlar çok önemli zihniyet değişimleri Türkiye için. Katılımcı bir yönetim anlayışını benimsedik. Çeşitli konularda çalıştaylar yaparak, uzmanların önerilerini dinledik. Muhalefetin çok rahatsız olduğu bir durum daha var; tasarruflar ve hesap verebilirlik. Bunlar çağdaş dünyada olması gereken şeyler. Çünkü sizin paranızı harcıyoruz, kuruşunun bile nereye gittiğini bilmeniz gerekiyor. Tasarruf ediyoruz ama muhalefet bunu bir kenara koyduğumuzu düşünüyor ve buradan yap yatırımlarını diyor. Sadece 400 milyon eskiden kalma borcumuz var. Hacizler yağıyor. Bir yandan bunlarla boğuşuyoruz, diğer yandan yatırım yapmaya çalışıyoruz.”

“OTOBÜS ALACAKLARINA DİNOZOR ALMIŞLAR”

“ANKAPARK’a harcanan para asgari, 750 milyon dolar” diyerek açıklamalarını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şu bilgileri verdi:

“Bunu eskiyi kötülemek için söylemiyorum. Projesi olmayan bir şeye bu kadar para yatırıldı. Neler olacağı önceden planlanmadı, akıllarına ne geldiyse onu yaptılar. Üniversiteler, meslek odaları karşı çıktı. Herkes karşı çıktı. Ama projenin yapılmasına bir kişi karar verdi. Eğer uzmanlara sorulsaydı, bu kadar para buraya harcanmamış olacaktı. Bu örnek bile, belediye başkanının tek başına karar vermemesi gerektiğine iyi bir örnek. Mesela, 2010 yılında belediyenin 1940 otobüsü varmış. 2014 yılında seçim oldu, Ankara’nın çevresi genişledi. 17 ilçe daha katıldı, nüfus arttı. Aradan 10 yıl geçiyor, 2020’ye geldiğimizde otobüs sayısı 1540. Günlük 40 tanesi bakıma gidiyor. Çevre ilçelere verilenlerle beraber 1330 otobüs kalıyor. Biz bunlarla hizmet vermeye çalışıyoruz. En son alım 2013 yılında olmuş, yaş ortalaması 10,5. Otobüs alacaklarına dinozor almışlar. Bence, şehrin öncelikleri yaşayanlarla birlikte tespit edilmeli, onlara sorulmalı. İşte bu bakış, Ankara için en önemli proje.”

Yavaş, “Başarınızdaki en büyük etken nedir” sorusuna ise; “Belediye başkanı şehrin ufkunu çizmeli. Var olan değerini ortaya çıkarmalı ve her şeyden önce şehrini zenginleştirmenin, insanları mutlu etmenin yolunu aramalı. Kenti, vatandaşlarla birlikte yönetmeli… Bir şehir için, bir kişi asla kendi başına karar veremez” cevabını verdi.

PARKLARDA DAHA AZ BETON DAHA ÇOK YEŞİL ALAN

Ankara’da yeşil alanların artırılması konusunda çalıştıklarını belirten Başkan Yavaş, “İnsanların aileleri ve komşularıyla, bir engel olmaksızın, evlerine yakın yerlerde yeşil alanlara ulaşmalarını sağlamalıyız. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha az betonun, daha çok yeşilin olduğu parklar planlıyoruz” dedi.

Kurtuluş Parkı’nın etrafındaki yapılaşma nedeniyle kontrol edilemediğini ve insanların rahatça vakit geçiremediğini söyleyen Başkan Yavaş, “TED, Hacettepe ve Ankara üniversiteleri ‘Bize verin’ dedi. Orayı öğrencilerin kullanabileceği bir alan haline getirmek istediler. Ben de sıcak bakıyorum bu duruma, üniversiteler bakarsa orayı da kurtarmış oluruz” diye konuştu.


yukarı çık