Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.262
  • Euro 10.7921
  • GR ALTIN 526.39
  • ÇEYREK 863.21

Mansur Yavaş: Kimse benden ihale isteyemiyor

Erdoğan’ın kendi belediyelerine “ihaleleri canlı yayımlayın” çağrısını Mansur Yavaş, iki yıl önce başlattı. Kapalı kapılar ardındaki ihaleleri bitiren Yavaş, Erdoğan’ın çağrısı için “Geç ama olumlu” dedi.

Mansur Yavaş: Kimse benden ihale isteyemiyor
  • 30 Haziran 2021, Çarşamba 12:21

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesinin ardından ihaleleri canlı yayımlamasını kimse beklemiyordu.

Uygulama, CHP dışındaki diğer partili belediyelere de en son Erdoğan tarafından örnek olarak gösterildi.

Yavaş, bugüne kadar 1500 ihaleyi canlı yayımladıklarını belirtiyor.

Yavaş, “Sürekli takip ediliyoruz. Bir nevi en sıkı denetim, milletin bizzat kendisinden geliyor ve biz bu durumdan çok memnunuz. Kimse benden ihale isteyemiyor. Doğrudan alımlar için de bir yazılım almak suretiyle alımları piyasaya açtık. Bu sistemi şu anda tüm belediyede yaygınlaştırıyoruz” diyor. Boru ihalesini 400 bin kişinin izlediğini, uygulamaların prestijli ödüller getirdiğini anlatan Yavaş, asfalt çalışmaları ve su borusu tamiratlarını da canlı yayımlamayı planladıklarını kaydetti. 

Cumhuriyet'ten Sertaç Eş’in sorularını yanıtlayan Mansur Yavaş'ın açıklamaları...

- İhalelerin canlı yayımlanması uygulamasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da örnek gösterdi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Seçimlerden önce şeffaf, katılımcı ve hesap veren bir yönetim anlayışını Ankara’ya getirmek bizim ilk vaatlerimiz arasında yer alıyordu. Seçimi kazandıktan yaklaşık bir ay sonra yayımladığımız genelge ile ihalelerin canlı yayımlanması kararını birimlerimize ilettik. Canlı yayın birimi kurduk ve şu anda günde bazen 7-8 ihale canlı yayımlanıyor. Bugüne kadar 1500 civarı ihale canlı yayımlandı, hepsinin kayıtları da YouTube hesabımızda. Canlı yayımlanmayan ne kadar ihale varsa da hemen teftişe veriyorum. Belediye koridorlarında dahi artık ABB TV açık, ihaleleri belediyedeki herkes takip edebiliyor. Her zaman “Tüm ihalelerin canlı yayımlanması belediyecilikte bir devrim olacak, zamanla tüm belediyelere yayılacak ve bir süre sonra yayımlamayana nedeni sorulacak” diyordum. Nitekim bizden sonra bazı il ve ilçe belediyeleri de canlı yayına geçmeye başladı.

"GEÇ KALINMIŞ AMA OLUMLU BULUYORUM"

Sayın Cumhurbaşkanı’nın belediyelerin ihaleleri yayımlama konusundaki söylemlerini geç kalınmış ama olumlu buluyorum. Canlı yayınlara geçme konusunda eksiklikleri olan belediyeler varsa, bu konudaki en tecrübeli belediye olarak teknik destek vermeye hazırız. Bu şeffaf yönetim anlayışının ülkemiz geneline yayılması bizi sadece mutlu eder. Tabii ki bunun öncülüğünü Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bizim yapmamız da ayrı bir gurur kaynağı olarak tarihteki yerini alacak.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık