Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5371
  • Euro 10.1267
  • GR ALTIN 495.88
  • ÇEYREK 802.86

Macron'dan Ruanda soykırımı itirafı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 27 yıl sonra Ruanda’daki Kigali Soykırım Anıtı'nda yaptığı konuşmada, "Fransa'nın Ruanda'da bir rolü, tarihi ve siyasi sorumluluğu var. Fransa, soykırım rejiminin yanında kaldı, ancak suç ortağı değildi" dedi.

Macron'dan Ruanda soykırımı itirafı!
  • 27 Mayıs 2021, Perşembe 15:49

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1994’te yaşanan Ruanda Soykırımı hakkında Kigali Soykırım Anıtı önünde açıklamalarda bulundu.

"SOYKIRIMI KABUL EDİYORUZ"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1994’te yaşanan Ruanda Soykırımı hakkında Kigali Soykırım Anıtı önünde açıklamalarda bulundu. Fransa’nın sorumluluğunu kabul eden Macron, "Fransa’nın Ruanda’da bir rolü, tarihi ve siyasi sorumluluğu var. Yüzleşmesi gereken konular var ve yaşanan acılardaki sorumluluğunu üstelenmesi gerekiyor. Fransa, gerçeğin ortaya çıkarılmasında çok uzun bir süre sessiz kaldı" ifadelerini kullandı.

SOYKIRIM NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Ruanda’da 1994’te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Fransa, soykırımı yapan Hutu hükümetinin uzun süre destekçisi olduğu için uluslararası kamuoyunda ve ülke içinde eleştiriliyor. Fransa, 23 Haziran 1994’de ülkenin güneybatısında sığınmacılar için güvenli bölge oluşturmak amacıyla Turkuaz Operasyonu’nu başlatmıştı.

Paris, soykırımı engellemek yerine soykırımcılara silah ve mühimmat desteği sağlayarak, Ruanda Yurtsever Cephesinin (RPF) ilerleyişini kısıtladığı için kınanmıştı.

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Mitterrand, Le Figaro gazetesine 1998’de verdiği mülakatta, “O ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da önemli bir şey değil.” ifadesini kullanmıştı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık