Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Küresel gıda fiyatları bir ayda yüzde 4,3 arttı: Kıtlık kapıyı çaldı

Dünya gıda fiyatlarını konuşurken Türkiye adeta kısır tartışmalarla sürükleniyor....

Küresel gıda fiyatları bir ayda yüzde 4,3 arttı: Kıtlık kapıyı çaldı
  • 05 Mart 2021, Cuma 11:44

FAO gıda fiyat endeksi sadece ocak ayındaki 30 günde yüzde 4,3 oranında arttı.

Gıda fiyatlarındaki artış 8 aydır aralıksız devam ediyor. ZMO İstanbul Şube Başkanı Murat Kapıkıran yayımladığı raporla sorunun detaylarını açıkladı.

Tarım krizi yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada derinleşiyor. Buna karşılık Türkiye, siyasi iktidarın yönlendirmesiyle kısır tartışmalarla vakit kaybediyor. Halbuki dünyanın gündeminde öncelik giderek tarıma yoğunlaşmış durumda.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Kapıkıran imzasıyla yayımlanan raporda da bu duruma vurgu yapılıyor ve 2021’de kıtlık tehdidinin daha fazla insanı etkileyeceğinin altı çiziliyor.

Dünya tarımı bir avuç şirketin tekeline girerek küçük çiftçiliğin tasfiye edilmesi krizin boyutlarını artırırken, 2020 yılı pandemi destekleriyle bir biçimde atlatıldı. Ancak 2021 için durum daha karamsar. Kapıkıran’ın raporunun da bu tehlikeye işaret eden bir başlığı var; “Dünya ve Türkiye’de tarım ürünleri fiyat artışı ve açlık krizi beklentisi.”

AYLIK YÜZDE 4,3’LÜK REKOR ARTIŞ

Geçmiş yıllarda da tarım ürünlerinde konjonktürel veya mevsimsel fiyat artışları gözlense de, bu seferki artış hem nicelik hem de nitelik olarak daha farklı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) gıda fiyat endeksi sadece ocak ayında yani 30 günde yüzde 4,3 artış gösterdi.

Fiyatlardaki yukarı yönlü hareket 8 aydır kesintisiz devam ediyor.

Ocak ayındaki fiyat artışı ise 2014 Temmuz ayından bu yana görülen en ciddi artış. Gıdadaki alt kalemler incelendiğinde ise tablo daha trajik bir hal alıyor. Örneğin FAO’nun hububat fiyat endeksi yine sadece ocak ayında yüzde 7,1’lik artış yaşadı. Son sekiz aydır artışta olan endeks esas olarak hurma, soya ve ayçiçek yağı fiyat artışlarından kaynaklandı. FAO Şeker fiyat endeksi; Ocak ayında Aralık 2020’ye göre yüzde 8,1 yükseldi ve Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık