Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6206
  • Euro 10.3169
  • GR ALTIN 501.37
  • ÇEYREK 822.75

Kur fiyatlara yansıyor !

Merkez Bankası, dolar ve Euro kurlarında yaşanan büyük artışın çarşı, pazar fiyatlarına da ‘güçlü bir şekilde’ yansıtıldığını teknik çalışmayla açıkladı.

Kur fiyatlara yansıyor !
  • 30 Ekim 2020, Cuma 11:36

Ekonomi yönetiminin, TL karşısında hızla yükselen Euro ve doların halkın cebini etkilemediğine ilişkin açıklamalarının aksine, Merkez Bankası kurlardaki artışın çarşı, pazar fiyatlarına güçlü bir şekilde yansıtıldığını bildirdi.

Sözcü'de yer alan habere göre; "Dış ticaretinde dolar ve Euro kullanmak zorunda olan ülkelerde aynı zamanda iç piyasada da dolar ve Euro para biriminden fiyatlama yapıldığına işaret eden Merkez Bankası, bu nedenle kurlar arttıkça iç piyasada da fiyatların yükseldiğine dikkat çekti.

KUR FİYATA YANSIYOR

Başkanlığını Murat Uysal'ın yaptığı Merkez Bankası, son yayımladığı enflasyon raporunda, ‘Gelişmekte Olan Ülkelerde (GOÜ) Para Politikasının Etkinliğini Azaltan Unsurlar' başlıklı bir teknik çalışmaya yer verdi. Çalışmada GOÜ'in küresel finansal hareketlere duyarlı oldukları, bu ülkelerde dolar ve Euro gibi hakim para biriminden fiyatlama yapıldığı, tasarrufların ağırlıklı olarak döviz cinsinden tutulduğu belirtilirken, bu durumun para politikalarının etki gücünü zayıflatıp politika yapıcıların işini zorlaştırdığı ifade edildi.

FAİZ ARTIŞI DAHA DA BOZAR

Merkez Bankası, en son yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında piyasaların beklentilerinin aksine faiz artışına gitmemiş, faizi sabit tutmuştu. Teknik çalışmada dış kaynak girişinin azaldığı hatta kaynak çıkışının yaşandığı dönemlerde yapılan faiz artışlarının ekonominin daha da bozulmasına neden olabildiğine işaret edilerek üstü kapalı da olsa faiz artışının niçin yapılmadığına ilişkin mesaj verildi.

Raporda bu mesaj, “Sermaye çıkışlarının yaşandığı ve küresel finansal koşulların sıkılaştığı bir dönemde yurtiçinde sıkılaştırıcı yönde verilecek politika tepkisi iktisadi faaliyette ilave bir bozulmaya sebep olacaktır. Böyle bir durumda, bir taraftan enflasyon yükselirken, diğer taraftan toplam talep zayıflayabilmektedir” ifadeleriyle yer aldı.

Etiketler: dolar

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık