Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.0334
  • Euro 9.4934
  • GR ALTIN 491.14
  • ÇEYREK 806.24

Koronanın merkezinde şimdi de sahte altın skandalı!

Çin'de korona virüsün merkezi olmasıyla gündeme gelen Wuhan kenti merkezli altın üreticisi Kingold'un 2.8 milyar dolarlık krediye karşılık teminat olarak gösterdiği 83 ton altının test edilen kısmı sahte çıktı.

Koronanın merkezinde şimdi de sahte altın skandalı!
  • 01 Temmuz 2020, Çarşamba 16:14

Çin sahte altın skandalıyla çalkalanıyor. Merkezi koronavirüsle beraber dünya genelinde kötü bir üne kavuşan Wuhan'da bulunan altın ve mücevher üreticisi Kingold'un 20 milyar yuanlık (2.8 milyar dolar) krediye karşılık teminat gösterdiği 83 ton altının şu ana kadar test edilen kısmı altın kaplama bakır çıktı.

Çinli finans sitesi Caixin'in duyurduğu skandala göre emekli bir asker olan Jia Zhihong'un hakim ortağı olduğu Kingold 13 varlık yönetim şirketi ve 1 ticari bankadan toplam 20 milyar yuanlık kredi aldı ve bunun 4 milyar yuanını geri ödedi. Ancak şubat ayında Dongguan Trust şirketine yapması gereken ödemeyi yapamadı.

Bunun üzerine Dongguan Trust teminat gösterilen altınları alıp, bu altıları satmak istedi. Firma yapılan testler sonucu söz konusu altınların altın kaplama bir bakır karışımı olduğunu açıklayarak suç duyurusunda bulundu.

Habertürk'ün Caixin'e dayandırdığı habere göre Dongguan'ın açıklamasının ardından 3 kredi veren şirket daha teminat gösterilen altınları test etti ve aynı sonuca ulaştı.

BORSA ÜYELİĞİNDEN ÇIKARILDI

Kingold Kurucusu Jia Zhihong ise iddiaları reddederek, altınların sigortalandığını, sahte olsalar sigortalanamayacağını belirtti.

Hubei Bölgesi Yönetimi konuyla ilgili soruşturma başlatırken Şanghay Altın Borsası Kingold'u üyelikten çıkardığını açıkladı. Hisseleri Nasdaq'ta İşlem gören Kingold'un piyasa değeri son 5 günde yüzde 30 düştü.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık