Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Koronanın kaynağını hayvanlarda arayan DSÖ ekibi sonucu açıkladı!

Korona virüsünün kaynağını bulmak için Çin'in Wuhan şehrine giden Dünya Sağlık Örgütü heyeti incelemelerini tamamladıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Koronanın kaynağını hayvanlarda arayan DSÖ ekibi sonucu açıkladı!
  • 09 Şubat 2021, Salı 15:05

Heyet salgının kaynağı olarak bir hayvana ulaşamadıklarını ve elde ettikleri yeni bulguların resmi büyük oranda değiştirmediğini açıkladı.

Resmi olarak ilk kez Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen Korona virüsü o günden bu yana dünyayı tam anlamıyla bir kaosa sürükledi.

Sözcü'de yer alan habere göre; Sosyal hayattan iş dünyasına kadar pek çok düzeni değiştiren salgın, şimdiye dek 107 milyondan fazla insana bulaşıp 2.3 milyon kişinin de hayatını kaybetmesine yol açtı.

Salgının çıkış noktasıyla ilgili ilk günden itibaren spekülasyonlar ortaya atılırken, virüsün doğal mı yoksa laboratuvar üretimi mi olduğu da çok tartışıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, geç de olsa salgının başlangıcından 1 yıl sonra araştırma yapmak üzere 14 Ocak’ta Wuhan’a gitti.

‘BULGULAR RESMİ DEĞİŞTİRMEZ’

Araştırma sürecinde pek çok noktada incelemede bulunan ekip, daha önce kimsenin görmediği veriler elde ettiklerini söylese de kayda değer bir sonuca ulaşamadı.

Toplantıda söz alan DSÖ ekibinden Peter Ben Embarek, virüsün ortaya çıktığı düşünülen Wuhan’daki yarasa mağaralarına işaret eden herhangi bir bulgu olmadığını söyledi.

Virüsün kaynağı olarak herhangi bir hayvanı gösteren verilere ulaşamadıklarını belirten Embarek, elde ettikleri yeni bilgilerin salgınla ilgili oluşan resmi büyük oranda değiştiremeyeceğini ifade etti. Virüsün laboratuvardan yayılmış olma ihtimalini de olası görmediklerini vurgulayan Embarek, dondurulmuş gıda zinciri ihtimaliyle ilgili ilerleyen dönemde araştırma yapılabileceğini aktardı.

Kaynak: Sözcü

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık