Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 6.8125
  • Euro 7.6101
  • GR ALTIN 380.76
  • ÇEYREK 624.78

Korona ölümlerinde dikkat çeken ayrıntı !

Araştırmaların, korona virüs ölümleri ve D vitamini eksikliği arasında bağ kurduğu ancak kesin konuşmak için henüz erken olduğu kaydedildi.

Korona ölümlerinde dikkat çeken ayrıntı !
  • 02 Mayıs 2020, Cumartesi 0:07

Korona virüs dünya genelinde can almaya devam ederken, virüs ölümleri ve D vitamini arasında dikkat çeken bir bağ kuruldu. 

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, Aralık 2019’dan beri 3 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip Korona virüs'ün tedavisi üzerinde çalışıyor. Virüsün tedavisine dair yürütülen bu çalışmalar devam ederken Britanya'daki East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar, Korona virüs kaynaklı ölüm oranlarına dair çarpıcı bir gelişme bildirdi.

Webtekno'nun aktardığına göre Britanya'nın Norwich şehrinde yer alan üniversitede yürütülen çalışmanın bulgularından bahseden araştırma ekibi, Avrupa’daki düşük D vitamini seviyeleriyle Covid-19 ölüm oranları arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Bu noktada ekip, Covid-19’a karşı en savunmasız durumda olan grubun D vitamini eksikliği yaşayan kişiler olduğunu düşünüyor.

"KESİN KONUŞULMASI İÇİN ERKEN"

Araştırma boyunca Avrupa’da bulunan 20 farklı ülkenin vatandaşları arasındaki D vitamini seviyeleriyle Korona virüs ölüm oranları karşılaştırıldı ve ikisi arasında güçlü bir ilişki olduğu bulundu. Bununla birlikte araştırmacılar, korelasyonun nedensellik anlamına gelmediğinin altını çizerek D vitamini seviyelerini yükseltmenin virüsün ölümcüllük oranını düşürdüğünü söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtiyor.

Bir başka deyişle sağlık çalışanları veya insanlar için vitamin takviyeleri önermek için henüz çok erken denebilir. Buna rağmen daha önceki araştırmalar, yetersiz olan D vitamini seviyelerinin yükseltilmesi durumunda grip ve tüberküloz da dâhil olmak üzere diğer yaygın solunum yolu enfeksiyonu risklerinin azaltabileceğini göstermişti.

D VE C VİTAMİNLERİNE TALEP ARTTI

Salgın sırasında C ve D vitamini takviyelerine olan talep bir hayli arttı. Bu artışa neyin sebep olabileceğini araştıran analistler, insanların karantina günlerinde evlerinde kısıtlı güneş ışığı görebildiğini, bu yüzden de yeterli seviyede D vitamini alamadıklarını ve bu eksikliği takviyeler yoluyla karşıladıklarını düşünüyor.

Bu noktada İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) de resmi internet sitesinden insanlara günde 10 mikrogram D vitamini almalarını öneriyor. Buna neden olaraksa tıpkı yukarıda bahsettiğimiz gibi insanların, evlerine kapandığı bu karantina günlerinde güneş ışığından yeterince D vitamini alamıyor olması gösteriliyor.


ANKET

Karantinada en çok hangisini özlediniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık