Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.3653
  • Euro 9.9436
  • GR ALTIN 486.22
  • ÇEYREK 802.86

Köprü geçiş ücretlerine zam geliyor!

"Mega projeler" olarak duyurulan Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinde fiyat artışına gidiliyor

Köprü geçiş ücretlerine zam geliyor!
  • 30 Aralık 2020, Çarşamba 14:01

Yap işlet devret modeliyle yapılan Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile  otoyol geçiş ücretleri yeni enflasyon ve dolar kuru üzerinden yeniden hesaplanacak..

Kamuoyunda “mega” olarak adlandırılan Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile otoyol geçiş ücretleri, dolar kuru üzerinden hesaplanacak ve artırılacak.

Bu konuda çalışma yapıldığı, yeni geçiş ücretleri belirlenirken Ocak ayının 2'nci günü için Merkez Bankası tarafından belirlenen ABD Doları alış kuru ve Birleşmiş Milletler Tüm Kentsel Tüketici Fiyatları Endeksine göre ABD Doları enflasyonunun dikkate alındığı, buna göre hesaplamanın yapıldığı belirtildi

Ankara’nın, "tamam" demesiyle  olası zamlı geçiş ücretlerinin, bu hafta sonu uygulamaya girmesi tahmin ediliyor Avrasya Tüneli’nde de benzer parametrelere göre yeni geçiş ücretleri yeniden hesaplanacak. Avrasya’da yeni tarifeler, 1 Şubat’ta…

Devlet, bu projeleri üstlenen işletmelere, araç geçiş garantisi verdi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor.

GEÇİŞ ÜCRETLERİNE ZAM GELİYOR!

Özel sektörün işlettiği Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile otoyol geçiş ücretleri, sözleşme gereğince belli aralıklarla (yılda 2 kez, Ocak ve Temmuz aylarında) yenileniyor. Yeni geçiş ücretleri belirlenirken, dolar kurunun düzeyi önemli bir parametre olarak öne çıkıyor. Kur artışı, geçiş ücretlerine doğrudan yansıyor.

Habertürk Olcay Aydilek'in haberine göre güvenilir söz konusu projelerde yeni geçiş ücretleriyle ilgili bir çalışma yapılıyor.

Peki, yeni tarifeler nasıl hesaplanacak? Kaynaklar, Ocak ayının 2'nci günü için Merkez Bankası tarafından belirlenen ABD Doları alış kuru ve ABD’deki tüketici enflasyonunun tayin edici önemli iki öğe olduğunu belirterek, bu veriler ışığında hesaplamanın yapıldığını söyledi. Bu doğrultuda hesaplamalar sonuçlandırılacak. Olası zamlı geçiş ücretlerinin Ankara’nın “olur” vermesi durumunda hafta sonu uygulamaya girmesi bekleniyor.

AVRASYA TÜNELİ

Avrasya Tüneli’nde, yeni tarifelerin 1 Şubat’ta uygulamaya girmesi bekleniyor. Söz konusu projede, geçiş ücretleri hesaplama yöntemi şöyle:

- ARAÇ GEÇİŞ ÜCRETİ: 4.5 dolar düzeyinde bulunuyor. 4 dolar olarak öngörülen tutar, projede gündeme gelen bazı maliyetler nedeniyle bir miktar arttı.

- ABD ENFLASYONU: ABD enflasyon artışı, belli bir dönemdeki birikimli artış (Son 9-10 yıl alınıyor) hesaplamaya dahil ediliyor.

- DOLAR KURU: 2 Ocak 2020’de Merkez Bankası’nın ilan edeceği dolar kuru alınacak.

- KDV: Bunlara ek olarak yüzde 8 KDV de geçiş ücretlerine eklenecek.

Etiketler: köprü zam

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık