Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4645
  • Euro 9.0718
  • GR ALTIN 443.62
  • ÇEYREK 727.95

Konut fiyatlarına kampanya zammı

Hükümet'in koronavirüs salgını sonrasında emlak piyasasını canlandırmak için birinci ve ikinci el konutlara yönelik uygun faizli kredi kampanyası başlatmasının ardından konut fiyatları Türkiye genelinde yüzde 30'a varan oranlarda arttı.

Konut fiyatlarına kampanya zammı
  • 07 Haziran 2020, Pazar 13:22

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, "Vatandaş yıllardır dar bütçeyle konut almak istiyor. Maalesef üzüldüğümüz nokta şu ki; bir günde her şey değişiyor, fiyatlar yukarıya çıkıyor. Vatandaş konut kredisi çektiği zaman belli bir rakam oranında örneğin 50 bin TL daha düşük bir bedel ödeyecekken, bakıyorsun ki dairenin fiyatı 50 bin TL yukarı çıkmış. Yani bir taraftan alıyorsunuz, bir taraftan veriyorsunuz. Dolayısıyla burada vatandaşa olumlu yansıyan bir şey olmuyor. Bizim serzenişimiz şudur: inşaat emlak sektörü olarak, tüketicilere ve konut üreticilerine şunu söylüyoruz. Zaten geçtiğimiz 3 aylık dönemde sektör olarak koronadan dolayı sıkıntılar yaşadık. Bunları en azından herkesin avantaja dönüştürmesi lazım" dedi.

BİR GECEDE FİYAT ARTIŞI

Ekonomik paketin açıklanmasının ardından konutlara inanılmaz talep geldiğini belirten Taflan, "Bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörde de üç ay yatış dönemi oldu. Bizim sektörde diğer sektörler gibi evden çalışma ortamı olmadı. Ustası, sanatkârı hep sahada olması gerekiyor. Duran bir piyasa vardı. Şu anki tepkilere baktığımız zaman gerek Türkiye geneli gerek se bölgesel anlamda inanılmaz derecede olumsuz tepkiler, şikayetler var. Ne oldu ki bir gecede bir günde bu fiyatlar arttı. 300 bin TL'lik daireler 350-400 bin TL çıktı" ifadelerini kullandı.

Etiketler: Konut fiyatları

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık