Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4294
  • Euro 8.982
  • GR ALTIN 412.55
  • ÇEYREK 676.83

Kızılay'dan Başkentgaz savunması

Bağış skandalı ile gündemde olan Kızılay, resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile Başkentgaz'ı savundu. Yapılan açıklamada Başkentgaz için, “Hayırsever kuruluş. Vergiden de kaçmadı” denildi.

Kızılay'dan Başkentgaz savunması
  • 11 Şubat 2020, Salı 12:30

Başkentgaz'ın Ensar Vakfı'na yaptığı 8 milyon dolara yakın bağışa aracılık etmesiyle Türkiye'nin gündemine oturan ve tartışmaların odağı haline gelen Kızılay yönetimi, resmi internet sitesinden konu ile ilgili iddialara yönelik bir açıklama yaptı. 

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın katıldığı bir televizyon programında Başkentgaz'ın Kızılay aracılığı ile Ensar Vakfı'na yaptığı bağış için, 'vergiden kaçınma' yorumu yapmasına karşılık, yapılan açıklamada  Başkentgaz için “Hayırsever kuruluş. Vergiden de kaçmadı” ifadelerine yer verildi.

Sözcü'de yer alan habere göre Kızılay yönetimi, Başkentgaz'ın, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yaptığı bağışı şu sözlerle savundu:

BAŞKENTGAZ DÜZENLİ BAĞIŞÇIYMIŞ

“Başkentgaz  Kızılay'a şartlı bir bağış yapmıştır ve Kızılay bu bağışın şartını yerine getirmiştir. Kızılay, insanlık suçu olarak kabul edilen suçlara karışmış (uyuşturucu ticareti, terör destekçiliği vs.) kişi veya şirketler dışındaki bağışçıları kabul eder. Bağışçıların niyetlerini sorgulamaz. Söz konusu şirket Kızılay'ın düzenli bir bağışçısıdır. Şehit ailelerine, fakir öğrencilere yaptığı diğer katkıların da tamamını Kızılay üzerinden yapmaktadır. Ayrıca şirketin Kızılay'a yaptığı bağışlar o yılki vergi matrahının yüzde 5'inden daha düşük bir oran olduğundan dolayı da bu işlemde devlete ödediği vergide de bir indirim olmamıştır.”

AB TARAFINDAN FİNANSE EDİLİYOR

Yapılan açıklamada “Kızılay, Suriyelilere maaş veriyor” iddiası için de, şu sözlere yer verildi: “Geçici koruma veya uluslararası koruma altında olan ve belli şartları sağlayan kişilere Avrupa Birliği tarafından finanse edilen uygulamayla nakit destek verilmektedir. Bu sistem içinde, aralarında Türk soylu mültecilerin de bulunduğu, 70 farklı ülke vatandaşı en temel yaşam desteklerine yetecek bir destek almakta ve insanlık onurları korunmaktadır.”

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık