Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8158
  • Euro 9.4809
  • GR ALTIN 461.38
  • ÇEYREK 757.23

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı kararla her yıl 26 Haziran günü, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kutlanıyor.

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü
  • 29 Haziran 2020, Pazartesi 14:08

Rusya’nın Kırım’ı işgalinden önce başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenlenirken, işgalin ardından Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler, Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı. Bayramın fikir babası ise Ahmet İhsan Kırımlı.

Milli bayrak; Türklüğü temsil eden gök mavisi zemin üzerinde yer alan ve binlerce yıllardan beri çeşitli Türk boylarında da kullanıla gelen üç dişli ve altın sarısı rengindeki tamgadan oluşmaktadır.

Tarak Tamganın bugünkü hali Kırım Hanlığında ortaya çıkmıştır. Tamgadaki üç dişin, Kırım Hanlığındaki üç gücü; tarağın orta dişini Han’ın, sağ dişini Kalgay’ın, sol dişini ise Nureddin’in temsil ettiği düşünülüyor. Bir başka fikir ise, tamganın terazi şekli ile adaleti temsil ettiği yönünde. Günümüzde ise Rus işgaline karşı mücadelenin sembolü haline de gelmiş durumda.

QHA


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık