Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6619
  • Euro 10.1829
  • GR ALTIN 491.29
  • ÇEYREK 806.47

Kılıçdaroğlu'ndan Irak Başbakanı'na mektup: Türkmen vekili Bakan yapın!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Irak Başbakanı Mustafa Al Kadhimi'ye mektup yazdı. Kılıçdaroğlu, Türkmen milletvekillerinden birisinin bakan olmasını istedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Irak Başbakanı'na mektup: Türkmen vekili Bakan yapın!
  • 06 Temmuz 2020, Pazartesi 21:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Başbakanı Mustafa Al Kadhimi'ye mektup yazarak, Irak'ta yaşanan gelişmeleri ve Türkmenlerin durumunu yakından takip ettiklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, yeni hükümetin kurulması ve bakanlar kurulunun onaylanmasından dolayı Başbakan'ı tebrik etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, kurulan yeni hükümetin, Türkiye ve Irak vatandaşları arasındaki köklü dostluğa yarar sağlayacak şekilde çalışacağına inandığını belirtti.

Kılıçdaroğlu mektuba, “Türkiye ve Irak, uzun ve derin bir tarih ve kültürü paylaşan halkların iki komşu ülkeleridir. Zatıalilerinin Irak parlamentosu tarafından Türkmen sıralarından bir devlet bakanı atanmasıyla yetkilendirildiğini memnuniyetle kaydettik. Bu kararın, Türkmen halkının Irak'ın geleceğinin şekillendirilmesinde katkı sağlayabilmesi için kayda değer bir adım teşkil edeceği kanısındayız. Bilhassa pandemi süreci ve bundan oluşan ekonomik ve siyasî gelişmeler karşısında Türkmenlerin katkısının vazgeçilmez olduğuna güçlü şekilde inanmaktayız.” sözleriyle devam etti.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Onlar, uluslarımız arasında iş birliğimizi ve dostluğumuzu pekiştiren güçlü bir bağ oluşturuyorlar, inanıyoruz ki, liderliğinizdeki Irak Hükümeti içerisinden Irak'ın geleceğine katkı sağlamaları, aynı zamanda müreffeh, demokratik ve eşit bir Irak'a da dahil olmalarına imkan sağlayacaktır."

PARLAMENTODA 8 TÜRKMEN VEKİL VAR

Irak parlamentosunda, Irak Türkmen Cephesi'nden 3 milletvekili seçildi, diğer siyasi partilerde de 5 Türkmen milletvekili bulunuyor. Toplam 8 milletvekili, partileri ayrı olsa bile birlikte hareket edecekleri yolunda açıklama yaptı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık