Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5586
  • Euro 10.1586
  • GR ALTIN 497.98
  • ÇEYREK 817.36

Kılıçdaroğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Devlet krizi var!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa ettiğini duyurduğu paylaşımla ilgili açıklama yaptı: "Bu şekilde bir istifa Cumhuriyet tarihimizde bir ilk. Bu bir devlet krizi. Açıklama yapılmıyor. "

Kılıçdaroğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Devlet krizi var!
  • 09 Kasım 2020, Pazartesi 16:22

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, "Karşılıklı görüş alışverişleri yaptık. Sayın genel başkana ziyaretleri için yürekten teşekkür ediyoruz." dedi.

İki liderin ortak basın toplantısındaki açıklamaları şu şekilde;

Temel Karamollaoğlu:

Ben de sayın Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Bizim aslında ziyaretimiz gecikti. Kongreden sonra daha erken gelmek istedik ama mekanla ilgili bazı meselelerimiz geciktirdi. Bugün ziyaret ettik. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bunu görüyoruz, Hissediyoruz. Bunların çözümü için diyaloğa ihtiyacımız var.

BERAT ALBAYRAK'IN İSTİFASI

Karamollaoğlu: İnşallah hayra vesile olur. Bu iradenin Sayın Albayrak tarafından ortaya konması müspet bir gelişmedir. Ancak sayın cumhurbaşkanının bir açıklama yapması dikkat çekiyor. İnşallah ekonomiye hayırlı olur.

Kılıçdaroğlu: Öncelikle üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları hepimiz çok iyi biliyoruz. Ekonomik olarak sıkıntılarımız herkesin evinde görülebiliyor. Şu çok önemli: Böyle bir tabloda ekonomiden, Hazine’den sorumlu olan, bütçesi Parlamento’ya sulan bir bakanın böyle istifa etmesi galiba Cumhuriyet tarihinde bir ilk.

Topluma neden bilgi verilmiyor. Bir grup aman istifası kabul edilmesin diyor. Ama istifa eden neden çıkıp görüşlerini ifade etmiyor, neden istifa ettiğini anlatmıyor?

2018’in mayıs ayında İstanbul’da, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin eşiğini anlattım ve neler yapılması gerektiğini 13 maddeyle anlattım. Ben iktidarı eleştirmeden anlattım. Önerilerimiz uygulanmadı tam tersine eleştiriler aldık.

Artık olay kriz olmaktan çıktı ekonomik buhran. Ekonomik buhrandan nasıl çıkılacağını da anlattık. İktidar kanadı bize saydığınız maddeler eksik, yanlış diyebilir; olabilir. Ama tam tersine bizim önerileri neden yaptığımız soruldu. Biz ülkemizi seviyoruz, barış içinde yaşamak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir aile şirketi midir?

Diyebilirsiniz ne alakası var, anlatayım: Erdoğan 2015:’te şunu söylüyor: Benim derdim ne biliyor muşunu? Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye’de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen. Bu ülke böyle sıçramaz.

Türkiye Cumhuriyeti bir anonim şirketi midir, bir aile şirketi midir? Berat bey neden istifa etti? Sorumluluğu var mı Berat beyin? Hayır yok. Onu da sayın Erdoğan söylüyor. Şu anda ekonominin sorumlusu benim, ben.

Şu anda devletin başında ben varım diyor. Basit bir krizi yönetemeyenler devleti yönetiyor. Hep söylüyorum Türkiye yönetilmiyor, savruluyor. Türkiye böyle bir yönetimi hak etmiyor ama birlikte aşacağız. Bu ülkeye huzur ve demokrasi gelene kadar elbette demokrasi şartları altında mücadelemizi sürdüreceğiz.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık