Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.327
  • Euro 9.8993
  • GR ALTIN 484.30
  • ÇEYREK 802.86

Kılıçdaroğlu'ndan 5 maddelik çağrı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki krizin sadece ekonomik kriz olmadığını belirterek, bugünkü tablonun siyasi kriz olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, krizi atlatabilmek için 5 maddelik çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan 5 maddelik çağrı!
  • 28 Kasım 2019, Perşembe 13:34

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yaşadığı krizin yalnızca ekonomik kriz olmadığını belirterek  “Teşhisi doğru koyalım; bugünkü tablo bir siyasi krizdir. Hukuk devleti ilkelerinden ve demokrasiden vazgeçen tek adam rejimi Türkiye’yi felakete götürüyor” dedi.

CHP Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan broşürde Kılıçdaroğlu’nun krizden çıkış ve normalleşme için 5 maddelik temel çağrısı sıralandı.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Türkiye genelinde dağıtılacak broşürde Kılıçdaroğlu kaleme aldığı değerlendirme yazısında; “Bugün yaşadığımız kriz, sadece bir ekonomik kriz değildir. Teşhisi doğru koyalım; bugünkü tablo bir siyasi krizdir. Hukuk devleti ilkelerinden ve demokrasiden vazgeçen tek adam rejimi Türkiye’yi felakete götürüyor” ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü ve saygın olmasını sağlamak, cumhuriyeti eşit koşullarda demokrasiyle taçlandırmak için mevcut yönetime beş temel çağrıda bulunduğunu kaydederek, bunları şöyle sıraladı:

CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ OLMALI

Anayasaya göre “Cumhurbaşkanı devletin başıdır” ve “Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eder.” Bu nedenle cumhurbaşkanının tarafsız olması gerekir. 

YARGI BAĞIMSIZ OLMALI

Mahkemeler siyasi iktidarın güdümüne girerse o ülkede adalet olmaz. Devletin temeli adalettir. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Bir partinin genel başkanının hakim tayin ettiği bir ülkede adaletten, mahkemelerin bağımsızlığından söz edilemez.

YÖNETENLER ŞEFFAF OLMALI

Sağlıklı işleyen demokrasilerde milletin parasını, vergisini harcayanlar, her kuruşun hesabını millete verirler. Oysa bugün ülkeyi yönetenler yapılan havaalanlarının, şehir hastanelerinin, otoyolların, köprülerin kaça yapıldığını milleten gizliyorlar.

FATURA ÜRETENE ÇIKARILMAMALI

Bir fatura ödenecekse o faturayı önce borç verip yüklü faizlerle havadan para kazanan rantiyeciler ödemeli.

DÖVİZLE GARANTİLERİ TL'YE ÇEVRİLMELİ

Devlete döviz garantili iş yapanlar krizden hiç etkilenmeden aksine krizi fırsata çevirenlerdir. Dolar bazında verilen ihaleler TL’ye çevrilmeli.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık