Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8267
  • Euro 10.3356
  • GR ALTIN 496.73
  • ÇEYREK 815.2

Kılıçdaroğlu'ndan 128 milyar dolar açıklaması: Kodamanlara peşkeş çektiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'deki grup toplantısında "128 milyar dolar nerede?" sorusunu yeniden yöneltti. Kılıçdaroğlu, "Kodamanlara peşkeş çektiler" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 128 milyar dolar açıklaması: Kodamanlara peşkeş çektiler
  • 20 Nisan 2021, Salı 16:25

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'deki grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında 128 milyar dolar rezervinin nerede olduğu sorusunu yeniden hükümete yöneltti.

HERKES ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPTI AMA HÜKÜMET YAPMADI

Konuşmasına, "Zor günlerden geçiyoruz" diyerek başlayan Kılıçdaroğlu, "Herkes üzerine düşeni yaptı. Ama üzülerek ifade edeyim, Saray'da oturanlar üzerine düşeni yapmadılar. Kibirle bir devlet yönetilmez. Dövizi olan daha fazla kazandılar. Esnafa, çiftçiye, emekliye, taksiciye ne verildi? Biz fedakarlığı toplumun her kesimi yapsın dedik. Sen fedakarlık yapıyorsun, oy verdiklerin yapmıyor. 'İsraftan kaçının' dedik, 3 tane Mercedes daha alıyorsun" ifadelerini kullandı.

"ÖZEL-KAMU İŞBİRLİKLERİNİ KAMULAŞTIRACAĞIZ"

"Özel-kamu işbirlikleri halkı sömürüyor." ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, "İktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş bunları kamulaştırmaktır. Doğacak çocuğa yük getiriyorlar. Onları kamulaştıracağız. Vatandaşlarımız o köprülerden, yollardan, havalimanlarından o paraları ödemeden geçecekler. Devletin soyulmasına izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

Koronavirüs vaka sayılarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, hükümete eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:

"Sen kongre yapıyorsun, üstelik övünüyorsun 'Lebaleb doldu' diye. Barolar genel kurullarını yapmayacak ama sen kongreni yapıyorsun. Dün 341 vatandaşımız hayatını kaybetti. Sorumlusu kim? AK Parti'ye, MHP'ye oy veren kardeşlerime soruyorum. O kongreleri yapanların vebali yok mu? O insanlar sokağa çıktı binlerce insan Covid oldu. Yoğun bakımlarda yer yok. Ülkeyi bu hale getirenin sorumluluğu yok mu?"

128 MİLYARI ÇOCUĞUN ANLAYACAĞI DİLLE SORDUM

128 milyar dolar tartışmasına değinen CHP lideri şunları söyledi:

Ana okuluna başlayan yeni başlayan çocuğun anlayacağı dille 5 soru sordum. Hangi yöntemle sattın. Hangi tarihlerde yaptın? Hangi kurdan sattın? Bu ticaretin alıcıları kim? Bu satışın altında kimlerin imzası var? Ana okuluna yeni başlayan çocuk soru sorduğumuzu anlar. Soruları sorduk, cevap yok. Bizi tatmin eden cevap yok. İl ve ilçe başkanlarımız kendi binalarına afişleri assınlar, 'billboardlara yapıştıralım' dedik. 128 milyar doların nereye gittiğini şu ana kadar bilmiyoruz. Hangi yöntemle satıldığının cevabını aldık. 'Protokole göre satıldı' dedi. Bu protokolü dayandırdıkları kanun var, onu da açıkladı. Ama o kanunun ikinci maddesi, iptal edildi. İptal edildi ama satışlar devam ediyor. Protokol kanunsuz bir protokol. Afişleri niye indiriyorlar çünkü hesabını veremiyorlar.

Kılıçdaroğlu, pankartların indirilmesini eleştirerek, "Anayasa Mahkemesi karar almış. Pankartları indirerek ifade özgürlüğünü ihlal ediyorsun. Yargı da askıya alındı. Savcılıklar da askıya alındı. Ben bu milletin hakkını savunmayacaksam niye siyaset yapıyorum. Soruları sorduk. Her bir kafadan ayrı cevap. Soru sormak bizim görevimiz. Vatandaşın hakkını aramak bizim görevimiz. Biz bu soruyu sormak, onlar da cevap vermek zorunda. 128 milyar dolar arka kapıdan birilerine peşkeş çekildi. Arka kapıdan kodamanlara sattılar. Milletime söz veriyorum; sandık gelecek iktidar olacağız, 128 milyar doların hesabını soracağım.

İşin şakası yok ekonomik buhranla karşı karşıyayız.128 milyar dolar kasada olsa farklı bir yerdeydik. Bu olayı örtmek için emekli amiraller darbe yapıyor mizanseni koyuyorlar ortaya. Benim ve arkadaşlarım için dokunulmazlığımın kaldırılmasını istediler. Erdoğan kiminle gelirsen gel, vız gelir tırıs gider.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık