Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9445
  • Euro 18.5582
  • GR ALTIN 1031.9
  • ÇEYREK 1698.5

Kılıçdaroğlu: Yolsuzlukla ilgili çok sayıda dosya elimde!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Helalleşme’den, ‘yolsuzluk ihbarları’na, seçimlere kadar birçok konuyu değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu: Yolsuzlukla ilgili çok sayıda dosya elimde!
  • 29 Kasım 2021, Pazartesi 11:56

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan ekonomik sorunlar başta olmak üzere çok sayıda başlıkta gündeme dair değerlendiremlerde bulundu.

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre; ‘Helalleşme’den, ‘yolsuzluk ihbarları’na, seçimlere kadar birçok konuyu ele alan Kılıçdaroğlu “Helalleşeceğiz ama hesaplaşma ayrı…” diyerek bürokratlardan çok sayıda yolsuzluk ihbarı ve dosyasının kendilerine ulaştığını da belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

"Bürokrasiye yaptığım çağrıdan sonra, hukuka uyan bürokratlar, kendilerini daha güvende hissettiler. Yasa dışı biçimde gelen baskıya da direndiler. İmza atmamaya özen gösteriyorlar. Geçmişte yapılan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belge bize akmaya başladı. Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk. Yeri ve zamanı gelince bu yolsuzluk dosyalarını kamuoyuyla paylaşacağız.

Bürokrasi aslında yaptığı işler dolayısıyla suçlanmak istemez, yasalara uygun davranmak ister, yasalara aykırı işlemlere direnmek ister. Ama yıllardır bürokrasi üzerinde baskı kuruldu ve dürüst insanlar sistemin dışına itildi. Yandaşlarına da belli makam ve mevkiler verdiler. Bu da siyasetçi ile bürokrasi arasında çıkar ilişkisi doğurdu. Tepedeki nemalanıyor, alttaki de ‘O zaman ben de’ diyor. Bu durumdan dürüst çalışan bütün bürokratlar rahatsızdı. Benim yaptığım çağrı, bürokrasiye güven verdi. Artık kendilerini yalnız hissetmiyorlar."

HESAP SORULACAK

"Ben ‘Helalleşme’ dedim ama ‘hesaplaşma’ ayrı. Yolsuzluk yapandan, kul hakkı yiyenden, hukuk içinde elbette hesap sorulacak. Helalleşme derken “Yolsuzlukları görmeyeceğiz, devleti soymuşlar görmeyeceğiz” diye bir şey yok. Biz geçmişin yaralarının kaşınmasını değil, geleceğe bakmak istiyoruz. Geçmişin yaralarını kanatarak sağlıklı bir gelecek yaratamazsınız. Oturalım sağlıklı, yararlı ve dayanışma içinde bir gelecek inşa edelim, çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakalım istiyoruz.

Bana son dönemde en çok, ‘Bizi ne zaman kurtaracaksın? Bunları ne zaman göndereceksin?” sorusu yöneltiliyor. Halkın bize olan güveni artıyor."

Türk lirasında son dönemdeki erimeyle birlikte bugün ülkenin “yokuş aşağı son sürat” gittiğini söyleyen  Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi deneme ve sınama ile yöneten bir anlayış var” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akıl değil, bilim değil, liyakat değil, kendi kafasına göre bildiğini okuyan, alınan telkinlerle, ‘Bir de şunu deneyelim nasıl olacak bakalım?’ diyen bir yönetimle karşı karşıyayız. Deneme yanılmayla ülkeyi yönetiyorlar, deneme tahtası… Türkiye geçmişte de sıkıntılara girdi, vatandaşımız zor günler geçirdi. Ancak bugünkü durum çok daha farklı, Meclis duvarının önüne gelip yalvaran, kendisini yakanlar var. Kayseri’de bir vatandaşımız hayatına son verdi. İnsanlar zor şartlarda ve geçinemiyor, ama bunu görmeyenler var.”

"5 MAAŞ ALAN ADAM VAR"

Çok sayıda yerden birden maaş alanları da gündemine alan Kılıçdaroğlu, “Hatta Telekom’da, 2’nci 3’üncü maaşı ve ikramiyeyi Euro ile alanlar var. ‘Yerliyim millîyim’ diyeceksin, Türk lirasını yerlerde süründüreceksin. Yabancı parayı ise halkın ulaşamayacağı kadar yükseklere çıkaracaksın. Kendilerine gelince de 3-5 maaş alacaksın. Bu hortumu keseceğiz, devlette 2 maaş 5 maaş olmaz, buna son vereceğiz” dedi.


yukarı çık