Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.658
  • Euro 10.1795
  • GR ALTIN 488.66
  • ÇEYREK 801.7

Kılıçdaroğlu: Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğim!

Sığınmacılar hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Ya Allah aşkına bu memleket Afgan'a ya da Suriyelilere depo edilecek bir memleket mi? Burası mülteci deposu mu? Böyle bir şey olur mu?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu: Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğim!
  • 02 Eylül 2021, Perşembe 14:29

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, çeşitli ziyaretler için Nevşehir’e geldi.

‘BURASI MÜLTECİ DEPOSU MU?’

Sözcü'nün haberine göre; Sığınmacılar hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* Önümüze sandık gelecek, ne yaparlarsa yapsınlar sandık gelecek. Her bir vatandaşım, geçmişte hangi partiye oy verdiyse hepsine saygı duyarım ama önümüze bir sandık gelecek.

* Bakın, şu anda resmi rakamlara göre 3 bin 600 Suriyeli var. Yine kendilerinin ifade ettiği resmi rakamlara göre, 600-700 bin Afgan var. Ya Allah aşkına bu memleket Afgan’a ya da Suriyelilere depo edilecek bir memleket mi? Burası mülteci deposu mu?

* Böyle bir şey olur mu? Böyle bir anlayış olabilir mi? Mültecilerin hiçbirisine kızmıyorum. Onun altını çizeyim.

* Onlarda insan kızmıyorum, onları buraya getirene kızıyorum. Sınırları açıp yol geçen hanına çeviren, ülkeyi bu hale getirenlere kızıyorum. Bunu onlar yapıyorlar.

‘2 YIL İÇİNDE BÜTÜN SURİYELİLERİ KENDİ ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİM’

İran sınırına gittiğini belirten Kılıçdaroğlu “İran sınırındaki gümrük görevlileriyle görüştüm, konuştum. ‘Buradan Afganlar geliyor mu?' dedim. ‘Hayır bizden gelmiyor, gelse bile pasaportunu göstermek zorunda' dedi. Peki, böyle nasıl yürüyor? Yüz binlerce kişi, kabile kabile geliyorlar. 2 bin 900 kilometre yolu aşıyorlar. İran sınırını aşıyorlar ve Türkiye’ye geliyorlar. Hiçbirisinin yanında çocuk da yok. Hepsi genç, askerden sanki yeni gelmiş kişiler. Ellerine silah verseniz, savaşa gidecekler. Bunların Türkiye’de ne işi var? Bunlar hangi sınırdan geliyorsa, kendi ülkelerinei İran'a iade edilmeleri lazım. Onlarda Afganistan'a mı iade eder, başka bir şey mi onu kendileri çözmeleri lazım. Biz kendi karnımızı doyuralım, çoluk çocuğumuza bakalım. Onlarda insan elbette. Onlarında sorunları varsa, onların sorunlarıyla da ilgilenelim. Ama benim bu millete sözüm var; en geç 2 yıl içinde bütün Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğim” diye konuştu.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık